Geliştirici ekip, güvenlik, hata düzeltmeleri ve çok daha fazlasına odaklanan GoShimmer düğüm yazılımında bazı önemli kod değişiklikleri yaptı.

IOTA 2.0: Coordicide ve Shimmer

Geliştirici ekip, güvenlik, hata düzeltmeleri ve çok daha fazlasına odaklanan GoShimmer düğüm yazılımında bazı önemli kod değişiklikleri yaptı.
İlk çeyrekte, IOTA ekibi ayrıca CLI ve Firefly cüzdanlarının yanı sıra diğer düzenleyici konular ve IOTA 2.0'ı (Coordicide) güncellemeye odaklandı.

IOTA Vakfı'ndaki ekip bu yıl iki büyük proje üzerinde sıkı bir şekilde çalışıyor – The Shimmer Network ve IOTA 2.0 (Coordicide). İlk olarak ekip, ShimmerEVM'nin lansmanına yönelik son üç aydaki ilerlemeyi ve IOTA 2.0 (Coordicide) için araştırma uygulamasını açıklayan üç aylık bir rapor yayınladı.

İşte IOTA Vakfı'ndaki her bir bölümün yılın ilk çeyreğinde nasıl katkıda bulunduğuna bir bakış.

*Çekirdek Düğüm Ekibi, kritik hata düzeltmeleri ve bileşen yeniden düzenlemesini içeren GoShimmer düğüm yazılımında önemli iyileştirmeler yaptı. Ayrıca ekip, GoShimmer ağında daha fazla istikrar sağlamak için çalıştı. Ana veri akışını tamamen senkronize hale getirerek goShimmer'da temel güvenlik önlemlerini uyguladılar.
*Protokol Araştırma ekibi, IOTA 2.0 tokenomik, fikir birliği, tıkanıklık kontrolü, mana ve sonuçlandırmanın ilk yinelemesini tamamladı.
*Akıllı Sözleşmeler araştırmacısı, IOTA'nın programlanabilirlik desteğindeki zorlukların tespitini ve devam eden analizini gerçekleştirdi. Ayrıca, IOTA 2.0'da staking ve Mana muhasebesini kolaylaştıracak olan IOTA'daki hesapları modellemek için bir görev gücü başlattılar.
*Kesinleştirme araştırma grubu, işlemlerin yanı sıra blokları doğrulamak için ikinci düzey bir bilgi yaklaşımının geliştirilmesi gibi önemli güncellemeleri uyguladı. Bu yaklaşım, güvenli ve hızlı onay oranları sağlayacaktır. Ek olarak grup, zaman uyumsuz koşullarda ağ güvenliğini artırmak için slot taahhüt zincirlerini kullanan bir sonlandırma kuralı da uyguladı.
*Tıkanıklık kontrolü araştırma grubu, Mana yakmaya dayalı tıkanıklık kontrol algoritmalarını değerlendirmek için TangleSIM adlı yeni bir araç aracılığıyla kapsamlı simülasyonlar gerçekleştirdi.

CLI Wallet, Firefly, Düzenleyici İşler ve Coordicide

THE CLI cüzdanı birinci sınıf cüzdan statüsüne yükseltildi. Ayrıca ekip, daha iyi CI ve artan kod kapsamı sayesinde kalite güvencesini önemli ölçüde artırdı.

Ayrıca yerel Firefly cüzdanı, NFT gönderme ve alma yeteneği, bir koleksiyon galerisi ve bir nane NFT geliştirici aracı içeren NFT desteğini içeren büyük bir yükseltmeden geçti. Ayrıca, Firefly cüzdanı için yapılan güncelleme, bir yönetim sekmesinin yanı sıra diğer iyileştirmeler ve hata düzeltmelerinin yanı sıra varlıkları bir IOTA Akıllı Sözleşme Zinciri (ISC) üzerindeki bir EVM adresine gönderme yeteneği ile birlikte gelir.

IOTA'daki Düzenleyici İşler ekibi, Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) Yönetmeliği, NFT'ler, GDPR, Merkezi Olmayan Finans (DeFi), taksonomi ve uyumluluk gibi konularda güncellemeler paylaşacakları yeni bir Discord kanalını tanıttı. Ayrıca ekip, DeFi'de net düzenlemeler belirlemek için FTI Consulting ve INATBA ile birlikte çalıştı.

Son olarak IOTA ekibi, Coordicide araştırmasının tamamlandığını ve ekibin artık belgeleme ve uygulamaya odaklanacağını belirtti. IOTA 2.0 (Coordicide) muhtemelen yılın ikinci yarısında yayına girecek.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ