IOTA, kurumsal kullanım için son derece işlevsel, büyüme odaklı ve DLT geliştirme platformu olmaya devam ediyor.

IOTA 5. Sırada Yer Alıyor ve Milyar Dolarlık Pazarları Fethetmek İçin Dünya Çapında Uyumluluğun Benimsenmesini zorluyor


IOTA, kurumsal kullanım için son derece işlevsel, büyüme odaklı ve DLT geliştirme platformu olmaya devam ediyor.
Protokolün, blok zinciri protokolleriyle ilgili olarak düşünceli sosyal etki reformları getirmeye çalışan INATBA ile derin bir kökü vardır.

IOTA Dağıtılmış Defter Teknolojisinin geliştirilmesi ve sürdürülmesinin arkasındaki kâr amacı gütmeyen girişim olan IOTA Vakfı, geçtiğimiz yıl boyunca blockchain için son derece özel kullanım durumları geliştirmede gücü elinde tutuyor. Geçen yıl iflaslardan düzenleyici baskıya kadar bir dizi karışıklıkla doluyken, IOTA yeni teknolojinin genel görünümünü desteklemeye yardımcı olabilecek girişimlere daha fazla odaklanmak için işlerin dizginlerini eline aldı.

GitHub faaliyetlerine göre IOTA protokolü, geliştirme faaliyetleri açısından en büyük 5. protokol olarak sıralanmıştır. DLT, en önde gelen blockchain protokolü olarak yalnızca Cardano (ADA), Polkadot (DOT) ve Kusama (KSM), Status (SNT) ve Ethereum'un (ETH) altında yer aldı.

IOTA protokolü, geliştirme çabalarıyla adından söz ettirirken, aynı zamanda Uluslararası Güvenilir Blockchain Uygulamaları Derneği'nin (INATBA) önde gelen kurucu üyesi ve katılımcısıdır. INATBA, kritik sosyal zorluklara uygulanabilir çözümler oluşturmak ve sonuç olarak ortaya çıkan teknolojinin büyümesini ve benimsenmesini hızlandırmak için politika yapıcıları ve düzenleyicileri blockchain girişimleriyle bir araya getirmeye odaklanıyor.

INATBA ile IOTA'nın Rolü

INATBA'nın kurucu üyelerinden biri olan IOTA, 2022'de vücudun en önemli girişimlerinden bazılarında hayati bir rol oynadı.

INATBA'nın Sosyal Etki ve Sürdürülebilirlik Çalışma Grubu (SISWG), Gizlilik Çalışma Grubu (PWG) ve Finans Çalışma Grubu (FWG) dahil olmak üzere bir dizi aktif çalışma grubu vardır. Bu çalışma grupları, INATBA'nın temel hedeflerini desteklemek için araştırma ve keşifler yapmakla görevlidir.

IOTA vakfı, geçen yıl SISWG'nin çalışmalarına önemli katkılarda bulunanlardan biriydi. IOTA'nın Kıdemli Düzenleyici İşler Uzmanı Mariana de la Roche liderliğindeki Çalışma Grubu, kaynaklarını sosyal etki ile ilgili olarak blok zincir protokollerinin karşılaştığı zorlukları ve fırsatları keşfetmeye adadı.

Grup, geçen yıl yayınlanan Blockchain for Social Impact Raporunda, Sosyal Etki'nin ne olduğuna dair kapsamlı bir tanım verdi. İşte sosyal etkinin verilen tanımı;

“Özel sektördeki veya kamu sektöründeki kişiler tarafından gerçekleştirilen (veya bu eylemlerin sonucu olarak) diğer kişi ve toplulukların kültürel ve sosyo-ekonomik çevresini olumlu yönde etkileyen eylemlerin kasıtlı veya kasıtsız ölçülebilir her türlü sonucu.”

Grup ayrıca, blockchain girişimlerinin sosyal etkiye uyumlarını ölçebilecekleri ölçümler oluşturmaya çalıştı. Çalışma grubu ve diğerleri geçen yıl yapılan çalışmaları tanımladılar ve bunların özetine bu blog aracılığıyla buradan erişilebilir.


IOTA ve MiCA Düzenleyici Kucaklama

Avrupa Komisyonu (EC), Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Birliği'nin üçlü organı, kripto ekosistemi için uzun süredir aranan Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) düzenlemesi üzerinde anlaşmaya vardı.

IOTA Vakfı, benzersiz büyüme girişimlerinin yanı sıra bu düzenleyici çağrılara uyum sağladı ve kripto topluluğunun her üyesini eğitmek için elinden gelen her şeyi yapıyor. Detaylara tweetteki linkten ulaşabilirsiniz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ