IOTA geliştiricileri, Coordicide'ı oluştururken bellek sızıntılarıyla ilgili hataları çözerek ağı daha kararlı hale getirdi.

IOTA: Devasa Güncelleme Ekosistemi ve Performansı Geliştiriyor – IOTA Fiyatı 4 Dolara Çıkacak Mı?

IOTA geliştiricileri, Coordicide'ı oluştururken bellek sızıntılarıyla ilgili hataları çözerek ağı daha kararlı hale getirdi. IOTA ekibi, aynı anda son yapı taşı üzerinde çalışırken durum refrakterleri üzerinde çalışmaya başlayacak.

IOTA'nın çekirdek geliştirme ekibinden Hangs Moog, yakın zamanda Coordicide yükseltmesiyle devam eden tüm geliştirme çalışmaları hakkında bilgi verdi. IOTA V2 olarak da adlandırılan Coordicide, IOTA'nın çekirdek protokolünün ağın tamamen dağıtılmasını sağlayacak bir yükseltmesidir. Aynı zamanda, protokolün performansını önemli ölçüde iyileştirmeyi amaçlamaktadır.

IOTA geliştiricisi, son çalışmaları ve Coordicide üzerindeki ilerlemeleri hakkında bazı bilgiler paylaşıyor. Birkaç hafta önce, IOTA ekibi yeniden düzenlenmiş mutabakat kod tabanını birleştirdi. O zamandan beri, onu dahili bir test ağında çalıştırıyorlar.

Pek çok hatayı düzelttikten sonra, düğüm artık neredeyse iki haftadır meydana gelen bellek sızıntısından giderek daha kararlı görünüyor. Geliştirici Moog şunları ekledi:

Prototipin ilk MVP sürümünde özelliğin tamamlanması için geriye kalan tek şey (kalan olası hatalardan kurtulmanın dışında), düğümlerin, yani bir azınlık bölümünde gölgede kaldıktan sonra otomatik olarak iyileşmesine izin veren zincir değiştirmedir.

Moog ve ekip üyesi Andrea, iki haftadır bunun üzerinde çalışıyor. Ancak, geçiş için gerekli mantığı basitleştirmek amacıyla durumu yönetme biçimlerini duraklatmaları ve döndürmeleri de gerekiyordu. Ancak anlık görüntüler, taahhütler, koşma ve diğerleri gibi diğer şeyler neredeyse iyi çalışıyor.

Diğer Gelişmeler ve Shimmer Network'ün Rolü

Önümüzdeki günlerde IOTA ekibi, son yapı taşı üzerinde eş zamanlı olarak çalışırken, durum refrakterleri üzerinde çalışmaya başlayacak. Ancak Noel tatili hızla yaklaştığı için işler beklenenden biraz daha yavaş ilerleyebilir.

"Ben de resmi olarak zaten tatildeyim ama fazla güneş ışığı olmadığı ve hava oldukça soğuk olduğu için - yine de kod yazıyorum" diye ekledi. Moog, kendisinin ve ekibinin MVP'yi bitirdikten sonra temizlenmesi gereken bazı eski kodlar üzerinde çalıştığını da sözlerine ekledi.

Bu, temel olarak, deftere bir önbelleğe alma katmanı eklemek ve çok daha fazlası gibi performans optimizasyonları hakkında daha fazla konuşmayı içerir. Ancak, bu uygulamalar ancak diğer her şey kararlı hale geldikten sonra gerçekleşecektir.

IOTA Coordicide uygulaması olarak da bilinen IOTA 2.0, IOTA'nın izinsiz ve ölçeklenebilir bir dağıtılmış defter teknolojisi hayalini gerçekleştirmede önemli bir adım olacaktır. Coordicide yükseltmesi ile IOTA, IOTA'yı tamamen merkezi olmayan hale getirecek yeni bir mekanizma getiriyor.

Shimmer Network, IOTA 2.0'a geçişte önemli bir rol oynayacaktır. Temel olarak, IOTA ana ağına herhangi bir büyük yükseltme getirmeden önce geliştiriciler için bir test ağı görevi görür.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ