Açık iş birliği kapsamında, üç ortak, Karbon Piyasası'nın metodoloji geliştirme hızını ve güvenilirliğini artırmak için çalışacak.

IOTA, Dünyanın Sürdürülebilir Bir Geleceği İçin Yeni Karbon Piyasası Stratejisiyle İklim Değişikliğiyle Mücadele Ediyor

Açık iş birliği kapsamında, üç ortak, Karbon Piyasası'nın metodoloji geliştirme hızını ve güvenilirliğini artırmak için çalışacak. Önerilen istişare, yeni metodolojilerin geliştirilmesindeki sürtüşmeleri azaltmak için yeni bir "teslim merkezi" oluşturacaktır.

IOTA Vakfı, iklim değişikliği ve sürdürülebilirlik ile bağlantılı çeşitli girişimlerde yer alan aktif ağ platformlarından biri olmuştur. IOTA'nın dağıtılmış defter teknolojisi (DLT), eşler arası enerji ticareti için de tercih edilen çözümlerden biri olmuştur.

En son gelişmede, IOTA Vakfı, Karbon Piyasası içinde metodoloji geliştirmenin hızını ve güvenilirliğini artırmayı amaçlayan önerilen çerçeve üzerinde danışmak için Açık İşbirliğinin bir parçası olarak Gold Standard ve ClimateCHECK ile el ele verdi.

Bu istişare ile IOTA Vakfı, veri kalitesini, erişilebilirliği ve birlikte çalışabilirliği iyileştirmeyi amaçlıyor. Ayrıca, iklim ve diğer kalkınma projelerinde çalışanlar için işlem maliyetlerini düşürmeyi de amaçlamaktadır.

Önerilen çerçevede özetlenen süreçler, projeler genelinde etkinin doğrulanması için yeni metodolojilerin geliştirilmesindeki sürtüşmeleri büyük ölçüde azaltacaktır. Karbon kredilerinin verilmesi için gereken süreyi ve karbon piyasalarının dışında meydana gelen sürdürülebilirlik etkilerini daha da azaltacaktır. Bu hem proje geliştiriciler hem de kredi satın alanlar için faydalı olacaktır.

Açık İşbirliği kapsamında önerilen model, ipuçlarını mevcut bazı endüstri modellerinden almaktadır. Buna Ethereum İyileştirme Teklifi ve Python programlama toplulukları Python Geliştirme Teklifi dahildir.

Karbon Piyasasında Yeni Gelişmeler

Bir süre sonra, Karbon Piyasası daha da büyümeye devam edecek. Ancak şeffaflık, güven ve güvenliğin temel ahlakını getirmek için IOTA tarafından sunulan blockchain çözümlerinin gücünden yararlanıyor.

Önerilen istişare, Karbon Piyasası ile yeni metodolojiler geliştirme ve onları daha özerk hale getirme süreçlerini detaylandırıyor. Ayrıca, "Kamu Malları Olarak İRD Metodolojileri ve Altyapısının Yönetişimine İlişkin Hususlar" adlı istişare, projeler genelinde etkinin doğrulanması için yeni metodolojilerin geliştirilmesindeki sürtüşmeleri azaltmak için yeni bir "teslim merkezi" tanıtacaktır. Sonuç olarak, karbon kredilerinin kazanılması için gereken süreyi kısaltacaktır.

Hızı artırmak ve Karbon Piyasasının karmaşıklığını azaltmak için dijital dönüşüm şarttır. Ancak bunu başarmak için karbon piyasalarında çalışan aktörlerin bir araya gelmesi gerekiyor. Gold Standard, IOTA Foundation ve ClimateCHECK artık karbon piyasasının talep tarafını, arz tarafını ve birlikte çalışabilirliğini geliştirmek amacıyla birlikte çalışacak.

Ağustos 2022'de, Açık İşbirliği kapsamında bu üç ortak, teknik uzmanlar, piyasa katılımcıları ve sürdürülebilirlik liderleri dahil olmak üzere çok çeşitli paydaşlardan oluşan üç çalışma grubu başlattı. Open Collaboration, Google Charitable Giving'in desteğine sahiptir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ