IOTA kurucu ortakları, Satoshi Street Bets'ten bir ev sahibi ile canlı bir AMA'da yer aldı.Akıllı sözleşmeler, IOTA 2.0 ve Coordicide projesi bazı konuları oluşturdu.

 IOTA kurucu ortakları, Satoshi Street Bets'ten bir ev sahibi ile canlı bir AMA'da yer aldı.Akıllı sözleşmeler, IOTA 2.0 ve Coordicide projesi bazı konuları oluşturdu.

Salı günü David Gilbert tarafından düzenlenen canlı bir AMA'da, IOTA'nın kurucu ortakları David Sønstebø ve Dominik Schiener, Satoshi Street Bets alt Reddit platformundan gelen soruları yanıtladı. Konular, IOTA akıllı sözleşmeleri (ISCP), Koordinatör projesi ve ağ planları etrafında dönüyordu.

Bir kurucu ortağın açıkladığı gibi, ekosistem, ana akım benimsemede blok zinciri zorluklarına bir çözüm olarak ortaya çıktı. Bunlara ölçeklenebilirlik, işlem ücretleri ve ağ kapsayıcılığı dahildir. IOTA'nın Tangle adı verilen benzersiz dağıtılmış defter teknolojisi (DLT), bu sorunları çözmek için geliştirildi. Platformu kullanmak, akıllı sözleşmeler gibi yaklaşan diğer özelliklerle birlikte sıfır işlem ücreti avantajını getiriyor.

Ek olarak, IOTA yöneticisi projeye yatırım yapmanın özellikle uzun vadede faydalı olacağına inanıyor. Ağ şu anda önde gelen kuruluşlarla yeni ortaklıklar geliştiriyor. IOTA 1.5 de bu yılın başlarında piyasaya sürüldü, ağ kullanımını basitleştirdi ve işlem hızını artırdı. Dahası, tokenleştirme, NFT dahil etme ve araba e-cüzdanları gibi gelişmeler devam ediyor. Uygulamalarının ağa daha fazla geliştirici ve yatırımcı çekmesi bekleniyor.

Özellikle, IOTA'nın yöneticileri, ağın yerel tokeni MIOTA'nın olumlu fiyat hareketi potansiyeline sahip olduğundan hala eminler. Verilerimize göre, yazı yazarken MIOTA gün içinde yüzde 8,2 artışla 1,64 dolardan işlem görüyordu. Bununla birlikte, token üç yıl önce fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 5.35$'dan düştüğünde "zarardan düştü". 2019'dan beri MIOTA, bir dolardan az ile 2,50 dolar arasında dalgalanıyor. Token, piyasa değerine göre 45. sırada yer alıyor ve bu, en parlak günlerinden büyük bir düşüş.

IOTA 2.0, Koordinat ve Daha Fazlası

Bunun dışında, ağ mimarisi için eleştirildi. Tangle'ı ilk aşamada saldırılara karşı korumak için firma, Koordinatör (Coo) olarak adlandırılan bir kişi istihdam etti. Coo, ağı daha merkezi hale getiren özel bir düğümdür. Bununla birlikte, IOTA, ademi merkeziyetçiliği geri getiren Coordicide projesi üzerinde hala çalıştığını iddia ediyor. Proje, belirsiz bir tarihte IOTA 2.0'ın bir parçası olarak piyasaya sürülecek. Şu anda platform bir Koordinatör olmadan bir test ağı çalıştırıyor.

Başarılarına gelince, diğer ağların yanı sıra IOTA, DLT teknolojisini sergilemek için Avrupa Birliği tarafından seçildi. Alvarium olarak adlandırılan proje, “veri güven dokusu” oluşturan IOT cihazları arasında güven puanları oluşturuyor. Özellikle işletmeler için kritik olan bu önlemin güvenilirliği. Alvarium projesi, Dell, Intel ve IOTA'nın katkıda bulunduğu Linux Vakfı kapsamındadır.

Ağın benzersizliğini inceleyen kurucu ortaklardan biri,  merkezsizlik ve DLT teknolojisinin temel özellikler olduğunu söyledi. Ağın tasarımı, ağda karar veren temsilcilere, paycılara ve madencilere olan ihtiyacı ortadan kaldırır. Paralel zincirleri ayrıca ağ tıkanıklığını ve yüksek gaz ücretlerini de önler. Bununla birlikte, her projenin kendi hedefleri olduğu için platform birlikte yaşamayı destekler.

Gelecekte ağ, kullanıcı katılımını teşvik etmek için IOTA 2.0 test ağının kullanımını teşvik etmeyi amaçlıyor. IOTA kurucu ortakları, IOTA 2.0'a giden yolun yüzde 50'nin üzerinde tamamlandığını söylüyor. IOTA ekibi ayrıca ABD'ye ilerlemeyi ve geniş spektrumlu proje desteği için geliştirme fonunu İsviçre'ye taşımayı planlıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ