Bu yazımızda sizlere IOTA (MIOTA) Nedir? sorusunun cevabını verecek ve proje ile ilgili detayları sunmaya çalışacağız.

IOTA (MIOTA) Nedir? İşte Tüm Detaylarıyla Kripto Para Birimi MIOTA Coin

Bu yazımızda sizlere IOTA (MIOTA) Nedir? sorusunun cevabını verecek ve proje ile ilgili detayları sunmaya çalışacağız.

IOTA (MIOTA) Nedir?

IOTA, 2015 yılında David Sonstebo (iş ve teknoloji uzmanı), Dominik Schiener, Sergey Ivancheglo ve Dr.Serguei Popov (matematik doktoru) tarafından kurulan kar amacı gütmeyen Alman kuruluşu IOTA Vakfı'nın kuruluşudur. Bu dördü, her biri birkaç yıl önce kripto topluluğuna dahil olan IOTA'nın çekirdek ekibinin en önemli parçaları olmaya devam ediyor.

IOTA ayrıca yeni bir veri pazarı başlatmak için Microsoft ve Fujitsu'nun da dahil olduğu 20'den fazla şirketle "ortaklık" (daha sonra) içinde çalışıyor. Bu pazar, dağıtılmış defter teknolojisi tarafından desteklenecek ve hissedarların verilerini güvenli bir şekilde IOTA tokenleri ile sağlamaları teşvik ediliyor.

IOTA Vakfı ayrıca, geliştiricileri ve şirketleri IOTA alanında cezbetme ve dahil etme hedefi olan "The Big Deal" topluluk finansman projesini geliştirdi. The Big Deal'daki katılımcı bireyler, bilgileri, geliştiricileri, medya tanıtımları ve kaynakları karşılığında IOTA belirteçlerinden pay alırlar. The Big Deal'a dahil olanların çoğu, yasal nedenlerle henüz kamuoyuna bilinmemektedir, ancak The Big Deal aracılığıyla kurulan bağlantılar, IOTA'nın hem değerini hem de pratik kullanımını potansiyel olarak artırabilir.

IOTA Nasıl Çalışır?

IOTA, blockchain teknolojisini kullanmayan tek kriptodur. Bunun yerine, Tangle adı verilen başka bir ağ türü kullanır. IOTA'nın web sitesine göre, Tangle kullanmanın faydaları şunları içerir: ücret eksikliği, hızlı işlemler, güvenli veri aktarımı ve işlemler sonsuz ölçeklerde gerçekleştirilebilir. Diğer yönler, talep üzerine ödeme ve mikro ödeme yeteneklerini içerir. IOTA, “nesnelerin internetinin bel kemiği” olarak yaratıldı ve makineden makineye (m2m) güvenli iletişimi tamamen destekliyor.

Bitcoin ve Litecoin gibi birinci ve ikinci nesil blok zincirleri, ağı kullananların spam göndermesini engellemenin bir yolu olarak işlem ücretlerini kullanır. Bu geleneksel model, fiat para biriminin yerine geçecek şekilde Bitcoin'in yaygın, ana akım kullanımı için potansiyel bir sorun teşkil ediyor. Çok sayıda küçük ödemenin neden olacağı büyük işlem hacmi, sonuçta büyük miktarda ücretlerle sonuçlanacaktır.

IOTA, sıfır ücretli bir para birimi olarak bu soruna bir çözüm buluyor. Bitcoin ağındaki işlem ücretleri, kullanıcıları Bitcoin'i günlük ölçekte daha küçük alımlar için kullanmaktan caydırır. IOTA'nın işlem ücreti yoktur ve bu nedenle hem pratik hem de m2m (makineden makineye) kullanıma çok daha uygundur.

Bir Yatırım Olarak IOTA

IOTA'nın değeri, tıpkı etraftaki birçok kripto para gibi zaman içinde dalgalandı. En yüksek piyasa değeri, 14 milyar doların üzerinde değerlendiği Aralık 2017'de gerçekleşti. Ancak, o zamandan bu yana, yılın başında 5 milyar doların biraz üzerine düştü. Yaklaşık 2,5 milyar dolara ulaşarak Nisan ayından bu yana istikrarlı bir şekilde büyüyor.

IOTA şu anda birkaç büyük borsada işlem görüyor ve şirket gelecekte daha fazlasını eklemeyi planlıyor. Binance, Bitfinex, Coinone, OKEx ve Exrates şu anda kripto parayı listeleyen borsalar.

Çoğu kimse, IOTA’nın teknik değerinin, halen tam olarak gerçekleştirilmesi gereken bir kavram olduğu için mevcut parasal değerlemede gerçekten yansıtılmadığına inanıyor. Nesnelerin İnterneti potansiyelini gerçekleştirdikçe gelecekte geliştirilebilecek yönleri var. Bu nedenle, ağın daha ileri gitmesi için çok fazla potansiyel vardır.

IOTA'nın yerel bir cüzdanı, IOTA GUI İstemcisi vardır. Bu cüzdan, bir kullanıcının masaüstüne veya bir mobil uygulama olarak yüklenebilir. Ekstra bir güvenlik katmanı ekleyen bir kağıt cüzdan seçeneği de vardır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ