12 Şubat 2020'de IOTA yerli Trinity cüzdanına bir üçüncü taraf ödeme sağlayıcısı güvenlik açığı nedeniyle saldırı düzenlendi. IOTA Vakfı, kullanıcılar için bir acil durum aracı yayınladı.

IOTA (MIOTA) Son Saldırıdan Sonra Acil Durum Aracı Yayınladı

12 Şubat 2020'de IOTA yerli Trinity cüzdanına bir üçüncü taraf ödeme sağlayıcısı güvenlik açığı nedeniyle saldırı düzenlendi. IOTA Vakfı, kullanıcılar için bir acil durum aracı yayınladı.

IOTA Vakfı yakın zamanda gerçekleşen bir saldırının kökenini, doğasını ve sonrasındaki durumu açıklayan bir dizi blog yazısı yayınladı. Ayrıca, blockchain ekibi benzersiz bir (hesap) geçiş aracı geliştirdi ve etkilenen kullanıcıları fonlarını güvende tutmak için kullanmaya davet etti.

Taşıma Aracı Yayınlandı

Bu dramatik saldırı, Moonpay ödeme sağlayıcısından üçüncü tarafa bağımlılık yoluyla gerçekleştirildi. Saldırganlar, Moonpay yazılım geliştirme kitinin (SDK) yasadışı bir sürümünü, kullanıcının hesabının şifresini çözdü ve cüzdan sahibi tarafından açıldıktan sonra hesap ve şifreyi saldırgan tarafından kontrol edilen bir sunucuya gönderdi.

Saldırganların ağ faaliyetlerinin analizi, saldırının Kasım 2019'dan beri veya IOTA x Moonpay işbirliğinin ilk günlerinden beri hazırlandığını kanıtladı. IOTA Vakfı saldırı sırasında en az 50 bağımsız hesabın 2,3 milyon dolarlık kombine zararla tehlikeye atıldığını açıkladı.

29 Şubat 2020'de IOTA Vakfı, parayı savunmasız bir hesaptan güvenli bir hesaba aktarmak için gereken bir yazılım olan bir geçiş aracı yayınladı. Son dört ay içinde cüzdanının kilidini açan her Trinity kullanıcısının talimatları takip etmesi ve varlıkların transferini talep etmesi gerekir.

Güvenlik koordinatörü

Bu durum saldırının sonuçlarını ortadan kaldırırken, IOTA Vakfı dağıtılmış defteri, Koordinatör'ü çalıştıran aracı durdurdu. Bugün IF ile paylaşılan resmi basın açıklamasına göre, bu gerçek ağ merkezileştirmesinin kanıtı olarak görülmemelidir.

Koordinatör şu anda kullanıcıları korumak için bir güvenlik mekanizması olarak kullanılmaktadır. Koordinatör, tam üretim olgunluğuna ulaşıncaya kadar ağ için eğitim tekerlekleri görevi görür.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ