IOTA Private Keyleri Hacklendi!

IOTA çıktığı ilk günden bu yana büyük spekülasyonlara yol açmıştı. Bazı kesimler arkasındaki Tangle teknolojisinin Blockchain'in eksik kaldığı kısımları kapatarak geleceğin teknolojisi olduğunu düşünürken; karşıt görüştekiler şişirme reklamlar ve sadece spekülasyonlardan ibaret olduğunu düşünmekteydi. IOTA'nın en büyük hamlesi Windows ile müzakere sürecine geçmek olmuştu. Zira bu süreçte IOTA 5 dolar seviyelerine gelmişti. Ardından herhangi bir anlaşma sağlanamaması ve uzun süre hiçbir gelişme olmayışı IOTA'yı piyasa verilerine göre 3.sıradan 11.sıraya kadar düşürmüştü. Bir kesim yine de IOTA'ya güvenini sarsmadan elinde tutmaya devam ederken bir kesim de artık kar bırakmayacağını düşünerek elden çıkarttı. Özellikle 1 dolar seviyesinin altında girip 3 dolar seviyesinde satışların maksimuma ulaştığı söylenebilir.

Tüm bu gelişmeler bir kenara dursun, geçtiğimiz günlerde IOTA büyük bir skandalla gündeme oturdu. İddialara göre tam 4 milyon dolar değerindeki IOTA çalınmıştı. Hal bu olunca IOTA projesi bir kez daha kripto para topluluğunun eleştiri odağı oldu. 4 Milyon Dolar değerindeki bu hırsızlığın sebebi olarak ise Tangle teknolojisindeki bir eksiklik olarak gösterilmekteydi. 

Durumu şöyle açıklayalım. Bir Bitcoin cüzdanı oluşturduğunuzda sistem size otomatik olarak bir private key (özel anahtar) sunuyor ve bunu kaybetmemeniz gerektiği konusunda sizi uyarıyor. Hatta farklı cüzdanlar da 24 kelimeden oluşan bir dizgi görecek ve bunun kaybedilmemesi gerektiği uyarısını sıkça alacaksınız. Hepsinin arkasında aslında yatan mantık aynı, sistem size private key'i kendisi sunuyor. IOTA'da ise durum farklı. Kullanıcılar kendi seedlerini (yani private keylerini) kendileri oluşturuyor. Bu durumu bilen dolandırıcılar ise şöyle bir yol izlemiş bulunuyor. İlk başta IOTA yatırımcıları için seed oluşturmayı teklif ediyorlar. Kullanıcı ilk başta girip kendine özel anahtarı oluşturuyor. Lakin bu anahtarı sadece kendisinin bildiği konusunda yanılıyor zira sitenin amacı zaten oluşturulan özel anahtarı bilmek. İlk haftalarında herhangi bir hamle yapmayıp güven veren dolandırıcılar doğru zamanı yakaladığında ise vurgun yapıp kaçıyorlar.  Mesela en bilinen seed oluşturucularından birisi de iotaseed.io..

İddialar bu yönde olmakla beraber henüz netleşmiş bir açıklama yok. Ayrıca belirtelim ki bu süreçte IOTA cüzdanlarına DDOS saldırıları da gerçekleştiriliyor. Anlayacağınız IOTA şu günlerde zor bir sınav veriyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ