IOTA Vakfı, 2022'de, önemli ölçüde düzenlemeler ve yönetim konularına yönelik bazı önemli kilometre taşlarına ulaştı.

IOTA: Ticari Marka Doğu Afrika, Dijital Kimlik, Yönetmelik, Eğitim, Yönetişim – Önümüzdeki Parlak Gelecek

IOTA Vakfı, 2022'de, önemli ölçüde düzenlemeler ve yönetim konularına yönelik bazı önemli kilometre taşlarına ulaştı.
Shimmer Network'ün lansmanı, IOTA protokolüne daha fazla ademi merkeziyet getirmeyi amaçlayan önemli bir olaydı.

2022'nin son yılı, kripto ve blockchain dünyası için gerçekten zorlu bir yıldı. Kasım 2021'deki zirveyi takip eden aylarda 1,5 trilyon dolardan fazla para silindi.

Bununla birlikte, IOTA Vakfı, endüstriyel benimseme, eğitim, Araştırma ve Geliştirme ve çok daha fazlası dahil olmak üzere farklı dikeylerdeki önemli projelerle sınırları zorlamaya devam etti. IOTA Vakfı'ndaki ekip, platformun merkezden uzaklaştırılması için de büyük ölçüde çalıştı. Bu, IOTA blockchain teknolojisinin yanı sıra yönetişim sistemlerinin merkezileştirilmesini de içerir.
IOTA'nın bu cephelerin her birine nasıl katkıda bulunduğuna bakalım.

IOTA – Araştırma ve Benimseme

IOTA'nın temel özellikleri olan şeffaflık, değişmezlik ve güvenli veri aktarımı, birkaç işbirlikçi projenin temelini oluşturdu. IOTA Vakfı, Avrupa Komisyonu'nun Avrupa Blockchain Hizmetleri Altyapısı (EBSI) konusunda büyük ilerleme kaydetti.

2022'nin başlarında IOTA, döngüsel ekonomide dijital ürünler pasaportu (DPP) üzerinde çalışmak için Aşama 2A'da kabul edildi. Bu, yaratıcı endüstride AB çapında bir fikri mülkiyet hakları yönetimiydi. Faz 2B'de IOTA, tokenleştirme ve akıllı sözleşmeler dahil olmak üzere Stardust çözümünün saha testini tamamladı.

Benzer şekilde, IOTA Vakfı, Ticaret ve Lojistik Bilgi Hattını (TILP) Kenya'ya taşımak için TradeMark East Africa ile işbirliği yaptı. Bu ortaklık, 2023'te daha da genişleyecek ve 45'ten fazla kuruluş, TLIP'yi birden çok ticaret yolunda test etmeye dahil olacak.

Ar-Ge cephesinde, IOTA Vakfı, kod tabanını daha istikrarlı ve sağlam hale getiren IOTA 2.0 DevNet'i tanıttı. Ayrıca enerji tüketimi alanındaki araştırmalarını güncellediler ve IOTA protokolünün hala alandaki en düşük tüketiciler arasında olduğunu kanıtladılar.

IOTA Teknolojisi – Pırıltılı Devrim

IOTA'nın bu yılki en büyük gelişmelerinden biri, sahneleme ağı Shimmer'ın lansmanıydı. Shimmer Network, IOTA ağına, kullanıcıların NFT'ler, stablecoin'ler, fan token'ları ve çok daha fazlası gibi varlıkları Katman 1'de herhangi bir ücret ödemeden tokenleştirmesine olanak tanıyan bir tokenleştirme çerçevesi getiriyor.

Shimmer Network'ün lansmanı, IOTA ekosisteminin evriminde önemli bir kilometre taşıdır. Shimmer, geliştiricilerin yeni inovasyonları ve gelişmeleri IOTA ana ağına getirmeden önce test etmeleri için bir test ağı görevi görür. İşte Shimmer'ın IOTA ekosisteminin büyümesinde nasıl önemli bir rol oynayabileceğine dair eksiksiz açıklamamız.

Shimmer Network ayrıca kendi yerel kripto para birimi SMR belirtecine sahiptir ve Bitforex ve Bitfinex gibi kripto değişim platformlarında alım satım için zaten mevcuttur. Bu iki topluluk temelli borsa, IOTABee ve Soonaverse ile de listeleniyor.

Shimmer, Haziran 2022'den bu yana lansmanının ilk üç ayında SMR tokenlerinin yüzde 100'ünü airdrop yapan, topluluk odaklı bir ağdır. IOTA Ekosisteminin yanı sıra DAO tabanlı bir hazine ve İsviçre merkezli bir Tangle Ecosystem Association birkaç projeyi finanse edecek.

Ek olarak, IOTA'nın resmi cüzdanı olan Firefly'ın arkasındaki ekip de çok verimli bir 2022 geçirdi. Geçen yıl, Firefly Mobile'ın ilk yinelemesini yayınladılar. Ayrıca cüzdan, kullanıcıların mevcut teklifleri görmeleri ve oy kullanmaları için IOTA Yönetişim Çerçevesi desteğini de ekledi.

Bu yılki bir başka önemli sürüm, uygulama aracılığıyla SMR belirteçlerini talep etme yeteneğini destekleyen Firefly Shimmer cüzdanıydı. Bu özellik grubu, mikro dönüşümleri, yerel belirteçleri, sona erme sürelerini ve zaman uyumsuz işlemleri talep etmeyi içerir.

Düzenleme, Eğitim ve Yönetişim

IOTA Vakfı, kendisini blockchain alanındaki büyük düzenleyici değişikliklerle uyumlu hale getiriyor. Ayrıca, IOTA Vakfı, Uluslararası Güvenilir Blockchain Uygulamaları Birliği'nin (INATBA) yanı sıra Avrupa Blockchain Derneği'nin de aktif bir üyesidir. Ayrıca, IOTA Vakfı birden fazla çalışma grubuna, sunuma ve makaleye katkıda bulunmuştur.

INATBA'nın tüm tavsiyelerini de nihai versiyonuna dahil ettiler. IOTA Vakfı, “Yönetmelik Hakkında Konuşalım” oturumları aracılığıyla düzenleyici bilgi birikimini yaymak için önlemler başlattı. 2022'de IOTA ayrıca birkaç küresel konferansın parçasıydı. Buna GS1 Küresel Forumu, Barselona Mobil Dünya Konferansı, DMEXCO, Avrupa Kimliği ve Bulut Konferansı dahildir.

IOTA vakfı şimdi toplumu eğitmek ve eğlendirmek için çok çalışıyor. IOTA İçerik Oluşturucularının DAO'su, özellikle IOTA ile ilgili her şeye sahip içerik oluşturuculara ayrılmıştır. Ayrıca yaratıcıları off ile destekliyorlar.IOTA haberleri ve görüşleri ile düzenli güncellemeler yapmak.

Ayrıca, IOTA Vakfı tamamen merkezi olmayan bir yönetişim yapısına doğru ilerliyor. Bu nedenle, protokolü kontrol eden tek bir varlık kalmaması için merkezi olmayan özerk kuruluşları (DAO'lar) IOTA ekosistemine getirmeye çalışıyorlar. Geçen yıl Mayıs 2022'de IOTA, IOTA Yönetişim Forumunu açıkladı. Burası, mühendislerin ve geliştiricilerin protokol iyileştirmelerini tartışabilecekleri bir yerdir. Ayrıca, diğer paydaşlar da gelecekteki protokol uygulaması için fikirlere katkıda bulunabilir.

IOTA topluluğu, Ağustos 2022'de Yönetişim Forumunda böyle bir teklif için oy kullandı. Bu, Shimmer çevresindeki ekosistem için bir Hazine DAO'sunun oluşturulmasını ve finanse edilmesini içerir.

Shimmer Network ile ilgili iyi olan şey, merkezi olmayan, çok zincirli bir akıllı sözleşme geleceğini desteklemesidir. Yeni belirteç ekonomilerinin ve dApp'lerin herkes tarafından inşa edilmesini ve merkezi olmayan borsalarda listelenmesini/ticaretini mümkün kılar. Shimmer tokenizasyon çerçevesi, Ethereum Virtual Machine (EVM) uyumlu akıllı sözleşmeler için destek ekler.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ