IOTA'nın Tangle teknolojisi, P2P enerji yönetim sistemlerinin uygun maliyetli bir şekilde uygulanmasında kilit bir rol oynayacak.

IOTA: Toshiba, Geleceğin Pazarları İçin P2P Enerji Ticareti İçin Tangle

IOTA'nın Tangle teknolojisi, P2P enerji yönetim sistemlerinin uygun maliyetli bir şekilde uygulanmasında kilit bir rol oynayacak.
Toshiba, enerji ticaretini P2P tarzında sorunsuz bir şekilde kolaylaştırmak için IOTA 2.0'ın akıllı sözleşmelerinden, geliştirilmiş fikir birliğinden ve gelişmiş güvenlik ve gizlilikten yararlanacak.
Japon çokuluslu Toshiba'nın Avrupa kolu, yakın zamanda IOTA blok zincirinin gücünden yararlanarak eşler arası enerji ticareti üzerine yeni bir araştırma yayınladı. Araştırma raporu, küresel enerji piyasalarının etkin enerji dağıtımıyla başa çıkmakta başarısız olduğu bir zamanda geliyor.

Geleneksel toptan enerji piyasalarına kıyasla, P2P enerji ticareti, yenilenebilir enerjiyi daha erişilebilir hale getirecektir. Bunun için Toshiba, IoT ekosistemi için özel olarak tasarlanmış bir tür dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) olan IOTA'nın Tangle teknolojisinden yararlanmayı planlıyor.
IOTA Tangle teknolojisi, herhangi bir ücret ödemeden mikro işlemleri kolaylaştırır. IOTA Tangle ayrıca yüksek ölçeklenebilirlik, ücret yok ve neredeyse anında transferler vaadiyle geliyor ve onu P2P enerji ticareti için ideal bir altyapı haline getiriyor.

Toshiba'nın önerdiği enerji sistemi, siber-fiziksel sistemin (CPS) bir tezahürüdür ve yakın zamanda tanıtılan IOTA akıllı sözleşme protokolünü (ISCP) kullanacak. Ek olarak, birbirine bağlı mikro şebekeler için hiyerarşik bir yönlendirme yapısına sahip çift açık artırmalı bir piyasa mekanizması uygulayacaktır. Toshiba, P2P enerji ticaretinin yenilenebilir enerji kullanımını daha da teşvik edeceğine inanmaktadır. Bu, daha fazla katılımcıyı piyasaya aktif olarak katılmaya teşvik edecektir. Toshiba notları:

P2P enerji yönetim sistemlerini (ör. platformlar) tasarlamanın temel ilkeleri, ademi merkeziyetçilik, şeffaflık, gizlilik, ölçeklenebilirlik, enerji verimliliği ve kullanıcı kontrolünü içerir.

IOTA'nın DLT Teknolojisinden Yararlanma

IOTA blok zinciri, IOTA ağları ve uygulamaları için merkezi olmayan bir döngüsel olmayan grafik (DAG), DLT teknolojisi kullanır. Daha önce, birkaç farklı platform, P2P enerji ticareti için IOTA teknolojisinin kullanımını araştırmıştı.

IOTA 2.0 ile platform, ademi merkeziyetçilik, ölçeklenebilirlik ve IoT desteği hedeflerini daha da geliştirdi. Akıllı sözleşmeler, geliştirilmiş fikir birliği ve gelişmiş güvenlik ve gizlilik desteği ile bir P2P enerji ticareti sistemini tam olarak yönetme becerisi kazanmıştır. IOTA akıllı sözleşmeler protokolü, aracıların ağ üzerinden güvenli bir şekilde etkileşim kurmasını sağlar. Toshiba, araştırma makalesinde şunları kaydetti:

IOTA Tangle ve IOTA akıllı sözleşme protokolü (ISCP) çerçevesinin temel avantajlarından yararlanan bir P2P enerji ticaret sistemi geliştiriyoruz. Önerilen sistem, geleneksel sistemlere kıyasla daha düşük maliyet, daha düşük işlem süreleri ve yüksek ölçeklenebilirlik gibi önemli avantajlar sağlar.

Toshiba, IOTA'nın akıllı sözleşmelerini kullanarak, her teklif turunda enerji üreticileri ve tüketicileri eşleştirmek için tek tip bir çift müzayede ile bir piyasa mekanizması uygulayacak. Bu, mikro şebekelerin etkileşimde bulunurken ve ticaret yaparken tek bir varlık olarak hareket etmesine izin verecektir. Toshiba'nın IOTA tabanlı çok katmanlı ticaret sistemi, merkezi olmayan bir ortamda işlemlerin şeffaflığını ve güvenliğini daha da sağlayacaktır.

IOTA 2.0'ın geliştirilmesi, şirketlerin akıllı sözleşmeler özelliğini kullanarak kusursuz bir şekilde çalışabilen gelişmiş enerji ticareti pazarları oluşturmasına olanak tanıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ