IOTA, ClimateCHECK ve Gold Standard, iklim pazarları için veri raporlamada şeffaflığı artırmak için çalışacak.

IOTA ve Gold Standard, Karbon Piyasasının Dijital Dönüşümüne Öncülük Etmek İçin Güçlerini Birleştiriyor

IOTA, ClimateCHECK ve Gold Standard, iklim pazarları için veri raporlamada şeffaflığı artırmak için çalışacak. IOTA blok zinciri, iklim değişikliği ile ilgili kaydedilen verilerin güvenilirliğini belirlemek için blok zinciri tabanlı otomatik karar verme olanağı sunar.

Bu haftanın başlarında 13 Aralık'ta IOTA Vakfı, Gold Standard ve ClimateCHECK ortaklığıyla Karbon pazarının dijital dönüşümü için iki taslak teklif yayınladı.

"Dijital İzleme, Raporlama ve Doğrulama (DMRV)" olarak adlandırılan teklif, ilk olarak bir ClimateCHECK çalışma grubu tarafından yayınlandı. Özellikle emisyon azaltma kredileri için emisyon muhasebesinin etkinliğini, faydasını ve tutarlılığını artırmayı amaçlamaktadır.


Teklif ayrıca, diğer doğrulama süreçleri ve sistemleriyle birlikte niceleme yöntemlerinin nasıl dijitalleştirileceğine ve yükseltileceğine de ışık tutuyor. Karbon piyasalarının dijital evrimi ile amaç, veri kalitesini, erişilebilirliği ve kaynak seferberliğini iyileştirmektir. Diğer bir hedef de, sahada iklim etkisine katkıda bulunanlar için işlem maliyetlerini düşürmektir.

ClimateCHECK, karbon piyasasının talep tarafını, arz tarafını ve birlikte çalışabilirliğini iyileştirmeyi amaçlayan açık bir işbirliği içinde IOTA Vakfı ve Gold Standard ile birlikte çalışıyor. Daha büyük haber ise Google Charitable Giving'in açık işbirliğini desteklemesidir.

Karbon piyasalarının dijitalleştirilmesi, piyasadaki birçok oyuncu tarafından atılan bir adımdır. Ayrıca, blockchain teknolojisi, karbon piyasası için veri yönetimine daha fazla şeffaflık getiriyor.

Şu anda proje geliştirme, Ölçüm Raporlama ve Doğrulamanın (MRV) çeşitli yönleri manuel, parçalı ve bazı durumlarda karmaşıktır. Blockchain tabanlı dijitalleştirme, hıza ulaşmada ve pazar ihtiyaçlarının karmaşıklığını azaltmada yardımcı olacaktır.

IOTA'nın İklim Değişikliği ve Rekabet İçin İtişi

En başından beri, IOTA blockchain ağı, farklı işbirlikleri ve girişimler yoluyla karbon ayak izini azaltmaya odaklandı. Geçen ay Kasım ayında IOTA, iklim kontrolünde veri şeffaflığıyla ilgili çeşitli güven sorunlarını ele almak için Dell Technologies ile ortaklığını duyurdu.

Ayrıca, veri yükü arttıkça, IOTA blok zinciri, iklim değişikliği ile ilgili olarak kaydedilen verilerin güvenilirliğini belirlemek için blok zinciri tabanlı otomatik karar verme olanağı sunar. Alvarium Projesi olarak adlandırılan proje, veriye dayalı kararlara dayalı olarak iklim kontrolünde güven sorunları oluşturmaya çalışacak. Bu ortaklıkla Dell Technologies, ilk olarak üç yıl önce 2019'da kavramsallaştırılan Data Confidence Fabric teknolojisini daha da ileriye götürmeyi planlıyor.

Ancak IOTA, etkili veri işlemeye ve iklim değişikliğindeki diğer girişimlere en büyük katkıyı yapan tek şirket değil. Blockchain platformu Ripple, iklim değişikliğiyle mücadele için blockchain ve kripto alanında da öncüler arasında yer alıyor. Şirket ayrıca karbon piyasalarını gönüllü olarak ölçeklendirmek için 100 milyon dolar ayırdı.

Şirket, Ripple'ın 2030 yılına kadar net sıfıra ulaşma taahhüdünü karşılayacak uzun vadeli, eklenebilir, bilime dayalı karbon kredilerinden oluşan bir portföy oluşturmayı planlıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ