IOTA, yeni nesil blockchain

Bu makalemiz biraz coin tanıtımına biraz da bu coin hakkındaki fikirlerime değinecektir. IOTA yeni nesil bir blockchain teknolojisi kullanmaktadır. Bu teknolojiye de Tangle ismini vermişler. 

Şimdi, blockchain sistemine ufak bir göz gezdirdiğimizde, sistemde madencilerin önemi göze çarpmaktadır. Nasıl yani? Blockchain sisteminde yapılan her işlem, sistemin ucuna yeni bir blok eklenmesiyle oluşur. Bu blokların da eklenebilmesi için önemli bir bilgisayar gücü gerekmektedir. Ayrıca her yeni eklenen blokların maliyeti vardır. Her yapılan transferde de belirli bir miktarda ücret kesilir. Ancak tangle sisteminde bu farklıdır.

Tangle sisteminde IOTA geliştiricileri, anlattıklarına göre, sistemi bir zincir şeklinde kurmaktansa bir ağ şeklinde kurmuşlar. Böylece her bilgisayar birbirine bağlanmış ve aynı zamanda madenci görevi görebilmekte ve böylece madenci maliyeti kalmamaktadır. Yani yapılan transferlerde hiç bir şekilde ücret kesintisi olmayacaktır.

Şimdi IOTA'nın hangi derde derman olduğunu anladıktan sonra bunun ne kadar işlevsel olduğuna bir göz atalım. Dediğimiz gibi spekülasyona değil, işlevselliğe yatırım. Günümüz de fiat paralar transferinde kullanılan en yaygın sistem Paypal'dır. Paypal da zaten yapılan transferlerde veya alışverişlerde belirli bir miktar komisyon kesmektedir. 

Bitcoin ilk ortaya çıktığı anda en önemli argümanlardan biri yine ucuz para transferiydi ve gerçekten o dönemde en ucuza bunu başaran sistemdi. Ancak gerek son bir kaç haftada yaşadığı sıkıntılar, gerekse madenciliğe olan bağımlılık, Bitcoin'in işlevsellik açısından kafada soru işaretleri oluşturmasına sebep oldu. Ayrıca şu an Bitcoin teknolojisinin eski olmasından dolayı ücretlerin çok pahalılaşmasından dolayı "ucuza aktarım" argümanını başka coinlere yavaş yavaş bırakmaya başladı. Ancak şu an Bitcoin para olmaktan ziyade, bir standarta ve yatırım aracına dönüşmeye çalıştığı için yolu farklı bir şekilde ilerlemektedir.

IOTA ise en büyük argümanı olan transfer kesintisini (fee) kaldırarak çok büyük bir gelişmeye sebep oldu. Öncelikle madencilere olan bağımlılığı ortadan kaldırdı ve geleceği açısından manipülasyona uğrama ihtimaline karşı önlemini almış oldu diyebiliriz. Yine günümüz Dünya'sının gittikçe globalleşmesiyle, herkesin tabiri caizse "her yerde" bulunmasıyla, her yerde iş yapmasıyla para transferleri gerçekten daha da önem kazanmaya başlamıştır. Bakıldığı zaman da IOTA'dan daha ucuza yapılabilecek bir sistemin var olduğunu veya var olabileceğini sanmıyorum.

Son olarak IOTA borsasına baktığımız zaman, IOTA'nın bir haftada 0,45 dolardan 0,70 dolara çıktığını görebiliriz ki, bu da IOTA'ya insanların olan ilgisinin arttığını göstermektedir.

Özetle IOTA yaptığı ücretsiz transfer ile günümüz dünyasında en çok ihtiyaç duyduğumuz şeylerden birine cevap vermektedir. Geliştirdikleri teknoloji sayesinde bir başkasına bağımlılığı azaltmaktadır. IOTA'da dediğimiz gibi madencilik sistemi bulunmamakta ve satışları borsalar üzerinden yapılmaktadır. Kişisel fikir olarak bir ihtiyaca cevap veren IOTA'yı gerçekten heyecan verici buluyorum. Benim için ETH ile beraber net bir şekilde yatırım yapılacak iki coinden birisidir. Hele ki yaşanan miner krizinden sonra bir çok insanın IOTA'ya geçeceğini düşünüyorum.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ