MEV ve Sandviç saldırıları, DLT'lerde popüler hale geliyor ve blok oluşturucular, kaldıracı kullanıcılar pahasına kullanıyor.

IOTA

MEV ve Sandviç saldırıları, DLT'lerde popüler hale geliyor ve blok oluşturucular, kaldıracı kullanıcılar pahasına kullanıyor.
IOTA 2.0 ile, hiç kimse bir şey sipariş etmeyeceği ve kullanıcılar bloklarını doğrudan ekleyebileceği için MEV veya önden çalışma olmayacak.

Blok zinciri ortamı genişledikçe, inşaatçılar için en büyük zorluklardan biri, kötü oyunculara karşı yeterli güvenliği sağlamaktır. Blockchain platformlarında MEV (Maksimum çıkarılabilir değer) saldırıları ve sandviç saldırıları son zamanlarda oldukça popüler hale geldi.

IOTA Vakfı, bu saldırıların oldukça farkındadır ve IOTA ağının kullanıcılarını korumak için doğru önlemleri almıştır. IOTA'nın Araştırma Mühendisi Jonas Theis geçtiğimiz günlerde MEV'nin dağıtılmış defter teknolojileri için en büyük zorluklardan biri olduğunu belirtti. Kullanıcıları engellerken sistemi tamamen blok üreticilerinin lehine çevirebileceğini belirtiyor.

Maksimal çıkarılabilir değer (MEV), kullanıcının dijital özerkliğini de ihlal ediyor, diye ekledi. Ayrıca, blok zinciri ağlarında önden çalıştırma, sandviç ve tasfiye gibi olaylar, blok üreticileri tarafından kendileri için ekonomik bir avantaj yaratmak için kullanılır. Ancak bu rekabetçi pazar, kullanıcılar pahasına ortaya çıkıyor.

Jonas, "Kullanıcılar yalnızca fırsat ve para kaybetmekle kalmaz, aynı zamanda blok zincirlerinin hizmet kalitesinden de ödün verebilir" diye ekledi.

IOTA 2.0 sorunu çözecek
Bildiğimiz gibi, IOTA bu yıl öncesinde daha sağlam bir altyapı olan IOTA 2.0'a geçiş yapmaya hazır. IOTA 2.0 ile, hiç kimse bir şey sipariş etmeyeceği ve kullanıcılar bloklarını doğrudan ekleyebileceği için MEV veya önden çalışma olmayacak. Kapsamalara ve çatışmalara karar vermek için, IOTA'nın lidersiz fikir birliği, Tangle adlı gelişigüzel düzenlenmiş Block DAG üzerinde çalışıyor.


Sandviç saldırıları olasılığı hakkında yorum yapan Jonas Theis şunları söyledi:

Sandviç saldırıları başka bir hikayedir ve bir kullanıcının herhangi bir işlemin sonucunu imzaladığı ve istenmeyen bir şeye kandırılamadığı UTXO'nun doğası gereği mümkün değildir.

IOTA'nın araştırma mühendisi ayrıca, yüksek erişilebilirlik ve paralel işleme ile birlikte protokol düzeyinde MEV'nin imkansızlığının, kullanıcıların dijital özerkliğinden ödün vermeden takas ve likidite için IOTA 2.0'ı harika bir temel katman haline getireceğini ekledi.

Ayrıca, fikir birliğinin doğası gereği IOTA'da MEV'nin imkansız olduğunu da sözlerine ekledi. Zincire herhangi bir değişiklik getirmek için, doğrulayıcıların üçte ikisinden fazlasının durumu tamamen aynı şekilde değiştirmeyi kabul etmesi gerekir. Bu nedenle, tek bir kötü niyetli zincir, zincire zarar veremez.

IOTA Koordinatörü
IOTA ekosisteminde merakla beklenen bir diğer gelişme de IOTA Coordicide. Bu, IOTA'yı tamamen izinsiz ve ölçeklenebilir bir dağıtılmış defter teknolojisi haline getirmek için çok önemli bir adım olacaktır. IOTA Coordicide, Tangle koordinatörünü yeni bir güvenlik mekanizmasıyla değiştirecek ve böylece IOTA'yı tamamen merkezi olmayan hale getirecek.

Shimmer ağının lansmanı, Coordicide'ın tanıtılmasındaki ilk adımlar arasındaydı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ