IOTA

Kimileri inanılmaz destekliyor, geleceğin Bitcoin'i diyor kimileri ise sadece boş bir vaat olarak görüyor, onlarca projesi var ancak hiçbirini gerçekleştiremedi, tamamen reklamdan ibaret şişirilmiş bir balon diyor. Kim ne derse desin şöyle bir gerçek var ki geçtiğimiz günlerde Ripple'ı da geride bırakarak Coinmarketcap'da 4.sıraya yükselen bir coinden bahsediyoruz.Hangi coinden mi bahsediyorum? Tabiki de IOTA!

IOTA 0.2$ iken binlerce alıp 5$ olduğunda satanından tutun 4$ iken dahi binlerce alıp 100$'ı göreceğine inananlar da var. Olumlu veya olumsuz herkesin bir fikri olduğuna göre eminiz ki IOTA yatırımcıların merkezinde ve herkes bir haber bekliyor.

Geçtiğimiz günlerde IOTA kurucu ekibi ile bir röportaj yapılmış. IOTA'dan sorulara cevap veren Dominik Schiener  ve David Sonstebo,soruları soran ise bir Türk haber sitesi.Yanlış anlaşılmamalara yol açmaması adına hem Türk haber ekibinin hem de IOTA yetkililerinin söylediklerini olduğu gibi nakledeceğim, keyifli bir sohbet bizleri bekliyor!

Muhabir(M) : Geçtiğimiz haftalarda IOTA'nın yükselişi inanılmazdı.Siz bu yükselişi neye bağlıyorsunuz?
IOTA(I) : IOTA iki yıldan beri geliştirilmekte.Şu an odak noktamız yeni nesil Ladger teknolojisini gerçeğe dönüştürmek. Yine bu dönemde piyasaya çıkmadan önce her şeyin düzgün bir şekilde çalıştığından emin olmak için IOTA'nın listelendiği borsaları reddettik. İnsanlar uzunca bir süredir piyasayı takip ediyorlar ve nihayetinde artık girebileceklerini biliyorlar.Coinone'daki Kore Data Marketplace'in piyasaya sürülmesi ve daha sonra yapılacak olan medya çalışmaları kapsamında IOTA'nın önde gelen bir kriptopara ve Ladger protokolü olduğunun doğrulanmasına daha da yol açacak

M : Microsoft ve Fujitsu ile olan son ortaklığınız nedir?
 I :  Miicrosoft,Azure platformuyla bulut çözüm sağlayıcılarından biridir.Fujitsu,Accentura ve daha fazlaları Veri Merkezi'nde merkeziyetçi bir Ladger üzerine güvenli ve değişmez veriler ticareti konseptini araştıran katılımcılar.Bunlar,Büyük Verilerin vizyonunu gerçekleştirmek için IoT'de açık bir veri akışına yönelik ilk adımlardır.

M: Platformunuz, klasik olarak bilinen Blockchain'den hangi yönleri ile farklı?
I :IOTA ücretlendirmelerde, sınırlandırma konusunda ve özellikle merkezileştirmek hususunda Blockchainden tamamen farklı. Bu farklılık da onaylama protokolündeki farklılıktan kaynaklanıyor. IOTA'da bir işlem yaptığınızda iki önceki işlemin de doğruluğunu sağlıyorsunuz. Bu da ilgili iki işlemi referans olarak göstermenizi sağlıyor ve ortaya Devamlı Olmayan Akrilik Grafik çıkıyor. Yani işlemleri doğrulayanlar aslında madenciler değil kullanıcıların ta kendisi.Haliyle madencileri ortadan kaldırırsanız onay almak için onların merkezinden uzaklaşırsınız ve transfer ücreti denen şey ortadan kalkar. Herkes bir işlem yaptığında otomatik olarak ağa düşer. Bir sonraki veri iletimi de işleminizi doğrular. Yani özetle IOTA da ne kadar çok işlem gerçekleşirse onaylar hızlanır, sistem hızlanır.

M : Gelecekte değişen güven sistemlerini nasıl görüyorsunuz?
I : Güvenli sistemler,kararların otomatik olduğu ve küresel olarak anında hareket edebildiği bir çağda kesinlikle önemli bir konu. IOTA'da ücretsiz olarak elde ettiğiniz veri bütünlüğünün bunun ana bileşeni olduğuna inanıyoruz. Bunun daha da ötesinde, bileşenlerin güvenliğini sağlamayı ve saldırı tespiti ,kötü amaçlı yazılımların korunması için itibar sistemleri geliştirmeyi kolaylaştıracak(IDoT) sistemleri üzerinde çalışıyoruz.

   Yazımı yine bir soru ile sonlardırmak istiyorum : Sizce IOTA'nın ilerleyeceği daha çok yol var mı yoksa eğlence yeni mi başlıyor :)

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ