2021 yılının yıldızı konumunda yer alan NFT’lerle ilgili çarpıcı gelişmeler yaşamaya devam ediyor.

2021 yılının yıldızı konumunda yer alan NFT’lerle ilgili çarpıcı gelişmeler yaşamaya devam ediyor. Son gelişme ise Azerbaycan’ın meşhur ipek halıları ile ilgili.

Geçmişteki eserlerinde yapay zeka ile halı dokuyan ve geleneksel desenler işleyen Orkhan Mammadov, bu defa Azerbaycan’ın kültürel mirası halindeki halılarını ‘’Estetiğin canlanması ile NFT haline getiriyor.

Sanatçı bu noktada ilginç bir adım atmış durumda. Dünyanın dört bir yanında bulunan müzelerdeki ve kütüphanelerdeki 150 binden fazla ve halı kilim üzerinden yeni spekülatif biçimler yaratan eseri 27 Ocak’ta sergilendi.

Yapay zeka ve kültür tutkunu koleksiyonerler, gerçek zamanlı bir şekilde oluşturulan yeni halıların sürükleyici ve coşkulu deneyimiyle meşgul olurken çok sayıdaki halı stilinin de arka plan hikayeleri ile ilgilenebilecek.

45 dakika boyunca 150 binden fazla sanat eseri ortaya çıkınca görsel bir şölen yaşanıyor adeta.  Sergi ayrıca bu halıları ilk defa Metaverse evrenine de sokuyor.

Mammadov oluşturduğu bu sürükleyici deneyimden benzersiz 9 NFT baskısı da üretecek. Bu dokuz eser sonsuza kadar Ethereum blok zincirinde yaşayacak. Bakalım ilerleyen günlerde NFT alanında başka hangi gelişmeler yaşanacak?

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ