Yerel haber kaynağı Tasnim'in bir raporuna göre, İran kapsamlı bir yasal çerçeve aracılığıyla ithalat için Bitcoin ve kripto para ödemelerinin kullanılmasını sağlayan bir yasa çıkardı.

İran Bitcoin İthalat İçin Kripto Ödemelerine Yeşil Işık Yaktı

Yerel haber kaynağı Tasnim'in bir raporuna göre, İran kapsamlı bir yasal çerçeve aracılığıyla ithalat için Bitcoin ve kripto para ödemelerinin kullanılmasını sağlayan bir yasa çıkardı.

Rapora göre, İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı Reza Fatemi Amin, yakın zamanda kabul edilen yasanın kripto para birimleriyle ilgili düzenlemeleri tanımladığını, madencilik için yakıt ve elektrik maliyetlerine ilişkin arz endişelerini ele aldığını ve yönetime kripto para birimleri kullanma yetkisi verdiğini duyurdu.

Bakan Fatemi Amin'in, yetkilendirmenin Sanayi Bakanlığı ile Merkez Bankası arasındaki bir anlaşma olduğunu yinelediği bildirildi . Tartışmalı bir şekilde, Bitcoin'in uluslararası ödemeler için bir araç olarak uygulanabilirliği konusunda çok departmanlı bir fikir birliği önerildi.

Fatemi Amin, yerel işletmelerin ABD doları veya Euro yerine Bitcoin kullanarak araç ithal edebileceğini de kaydetti. Tasnim, hareketin, İran Ticareti Geliştirme Örgütü  TPO  başkanının 9 Ağustos'ta ülkenin kripto para birimi ile işlenmiş ilk ithalat siparişini kaydettiğini açıklamasının hemen ardından geldiğini vurguladı. Siparişin değerinin 10 milyon doların üzerinde olduğu bildiriliyor.

Geçen yıl Mayıs ayına geri dönersek, İran daha önce elektrik şebekesi endişelerini öne sürerek Bitcoin madenciliğini yasaklamıştı. Ek olarak, İran merkez bankası aynı ay ülke dışında ihraç edilen kripto paraların ticaretini de yasakladı. Madencilik yasağı daha sonra Ekim ayında kaldırıldı ve bir kez daha elektrik şebekesi endişelerini öne sürerek aynı yılın Aralık ayına kadar yeniden yürürlüğe girdi.

Bu nedenle, İran'ın Bitcoin ve diğer kripto para birimleri konusunda daha sağlam ve uzun vadeli bir duruş sergilemek için kapsamlı reform yolunda bu adımı attığı iddia edilebilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ