İran, Bitcoin

İran, kripto paraları gün geçtikçe daha fazla kabullenmeye devam ediyor. İran’ın  bu noktada kripto paralar ile ilgili atacağı adımlar, Orta doğu’ya yapılan küresel yaptırımları bir noktada esnetmek açısından fazlasıyla önemli bir hamle olarak görülmektedir. Bunun yanı sıra diğer Orta doğu ülkeleri konusunda da bir öncü olarak meksika dalgası yaratabileceği de söylenmektedir.

İran'ın Bilgi ve İletişim Teknolojileri Bakan Yardımcısı Shargh, Farsi gazetesi ile geçen hafta yayınlanan bir röportajda Amir Hossein Davaee, "İletişim ve bilgi teknolojisi bakanlığı, hazırlık çabalarının bir parçası olarak zaten bir dizi araştırma çalışması gerçekleştirdi. Bitcoin'i ülke içinde kullanmak için gerekli altyapıyı hazırlıyoruz." şeklinde açıklama yapmıştı.

Kripto para biriminin iki yönü olduğunu söyleyerek devam etti: Ekonomik ve altyapı. "Biz, ülkenin teknoloji gelişmeleriyle uğraşan İran'ın ana merkezi olarak yeni para birimi için altyapı hazırlama konusunu çok ciddiye aldık. Altyapıyı olabildiğince erkenden bir araya getirmek için ilgili kuruluşlarla anlaşmalar yapılıyor." 

İran'ın dolar cinsinden kurtulma hevesinin de bir nedeni, dört yıl önce ülkeye yapılan yaptırımların bir parçası olarak SWIFT, İran'ı ağından kaldırarak ülkenin bankacılık sistemini küresel ağlardan kopararak dolar cinsinden işlemleri imkansız hale getirmişti. Bu süreçte Obama'nın nükleer anlaşmasını takiben yalnızca çevrim içi olarak gelen İran'ın petrol ihracatını zedeledi. ABD doları ticaretinden mahrum kalan İran ekonomisi, yıllarca finansal yaptırımlarla uğraşarak yerel ihracatçıların ve ithalatçıların uluslararası muadilleriyle çalışma olanağını sakatladı.

ABD Başkanı Donald Trump, İslam cumhuriyetine düşmanca yaklaşıyor ve ülkenin nükleer ve balistik füze programlarıyla ilgili anlaşmazlıklar yüzünden çöküşün eşiğinde olan Nükleer anlaşmayla İran'ın da bu durumdan kendisini kurtaracak nasıl alternatifleri de test etmesi şaşırtıcı değil.

Öte yandan Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev, Rusya ve Çin'in hükümet başkanlarından Çarşamba günü yapılan toplantıda konuşan uluslararası finansal sistemin dengelenmesi gerektiğini ve bu nedenle ABD doları karşılığında hakim bir para birimi için yer olmadığını söyledi.

"Finansal ilişkilerin dengeli sistemi, çeşitli rezerv para birimlerinin kullanılması, çeşitli şekillerde çözüm önerileri üzerine kurulu olmalıdır. Hiçbir para biriminin hakimiyeti olmamalı," dedi Medvedev, "Amerikan ekonomisinin ne kadar güçlü olursa olsun, zaman zaman sorunlarla karşı karşıya kaldığını da sözlerine ekledi. "Sonuç olarak, finansal dünyanın tamamı sarsıldı. Daha dengeli bir uluslararası finans sistemi herkes için daha iyi." şeklinde sözlerine devam etti.

Gelecek Bitcoin'de...

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ