İran Cumhurbaşkanı Hassan Rouhani hükümete kripto madenciliği için düzenleme ve madencilik geliri de dahil olmak üzere yeni bir ulusal strateji tasarlamasını emretti.

İran Cumhurbaşkanı Kripto Madenciliği İçin Yeni Bir Ulusal Strateji Çağrısında Bulundu

İran Cumhurbaşkanı Hassan Rouhani hükümete kripto madenciliği için düzenleme ve madencilik geliri de dahil olmak üzere yeni bir ulusal strateji tasarlamasını emretti.

İran Cumhurbaşkanı Hassan Rouhani, ortaya çıkan kripto endüstrisi için gözden geçirilmiş bir ulusal yaklaşımın önemini vurguladı. İran haber sitesi ArzDigital'in haberine göre, İran Cumhurbaşkanı İran'ın ekonomik koordinasyon merkezine başkanlık ederken, ulusal ekonomik strateji semineri sırasında İran Merkez Bankası (CBI) yetkilileri, enerji departmanı ve bilgi ve iletişim teknolojisi bakanlıklarından yeni bir ülke tasarlamalarını istedi.

İran, kripto madenciliğini meşru bir endüstri olarak tanıyan az sayıda ülke arasında yer alıyor

Ortadoğu ülkesi İran, kripto madenciliğini resmi olarak meşru bir endüstri olarak tanıyan ilk ülkelerden biriydi. İran hükümeti artık kripto madenciliği firmalarına lisanslar çıkarıyor ve onlara madencilik yapma ve daha sonra üretilen dijital varlıkları satma hakkı veriyor. İran, kripto madenciliğini 2019'da meşru bir endüstri olarak tanıdı. İranlı yetkililer, ilk altı ay içinde kripto madenciliği şirketlerine 1.000'den fazla lisans vermişti. Bitcoin Madencilik Haritasına göre, İran şu anda bitcoin'in toplam hash gücünde % 4'lük bir paya sahip, bu da Eylül 2019'un başında olanın iki katından fazla.

İran kripto endüstrisine ayak uydurmak istiyor.

 İran parlamentosu daha önce ülkenin katı döviz ve döviz kaçakçılığı düzenlemesini kripto para birimlerine uygulamak için bir yasa tasarısı yayınladı. Önerilen yasa aynı zamanda ülkede faaliyet gösteren kripto para borsalarının ilk önce İran Merkez Bankası'na kaydolmasını gerektirecek. Muhtemelen çok fazla sermayenin ülkeden ayrılmasını önlemek için bir hamle bu. Önerilen yasalar aynı zamanda ülkede kripto kaçakçılığı yapan firmalar için büyük para cezaları ve hapis cezaları da öneriyor. İlginç bir şekilde, ABD yönetimi daha önce İran'ı ABD'nin uyguladığı yaptırımlardan kaçınmak için kripto para birimleri kullanmakla suçladı. Önerilen yasa, diğer şeylerin yanı sıra, piyasadaki en büyük hisseyi kontrol eden yabancı kripto borsalarını da hesaba katmadı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ