Hükümetin kripto para sektörlerini düzenlemeye yönelik son hamlesinde, İran Cumhurbaşkanı ülkedeki dijital para birimini düzenlemek için yeni bir çerçeve plan çağrısında bulundu.

İran Cumhurbaşkanı Yeni Kripto Para Düzenlemeleri İçin Çağrıda Bulundu

Hükümetin kripto para sektörlerini düzenlemeye yönelik son hamlesinde, İran Cumhurbaşkanı ülkedeki dijital para birimini düzenlemek için yeni bir çerçeve plan çağrısında bulundu.

İran Cumhurbaşkanı Hassan Rouhani, ülkenin dijital para madenciliğininde yasa dışı kalmasını sağlarken ulusal çıkarları koruyacak kripto para birimi ve ilgili faaliyetler için yasal bir çerçeve çizilmesi gerektiğini söyledi.Hassan  Rouhani, yasaların yeni yasalar hazırlarken kripto para birimlerinin hem teknik hem de yasal gerekliliklerini dikkate alması gerektiğini söyledi. Ülkelerdeki düzenleyiciler, belirli bir kapasitede kripto para birimlerini düzenlemek için aktif olarak çalışıyorlar.

İran Cumhurbaşkanı, Yatırımcıları Kripto Ticareti Risklerinden Korumak İçin Önlemlerin Alınması Gerektiğini Söyledi

Mümkün olan en kısa sürede düzenleme çağrısında bulunan İran Cumhurbaşkanı Rouhani, yatırımcıları kripto para ticareti risklerinden korumak için uygun önlemlerin gerekli olduğunu söyledi. “Kripto para birimlerinin faaliyetlerini yasallaştırmak ve bu alanda insanların sermayesini korumak için bir an önce bir çözüm düşünmeli ve gerekli yasa ve talimatları ortaya koyup iletmeliyiz” dedi. Yasaları hazırlamak ve sektörü düzenleyen yeni önlemler konusunda kamuoyunu bilinçlendirmek için ortak bir çalışma grubunun gerekli olduğunu açıkladı.

İran'da Kripto Para Madenciliği Yasaklanmaya Devam Edecek

Başkan ayrıca, kripto para madenciliğinin en azından bu yaz sonuna kadar yasaklı kalacağını doğruladı ve “İletişim ve Bilgi Teknolojileri ve Enerji Bakanlıkları  bu merkezlere giden gücü kesmekten sorumlu” dedi. Önlemlere yönelik uygulama çabalarının bir parçası olarak, yerel elektrik bağlantılarından kripto para madenciliği yapan kişiler, önlemlerin öngörülebilir gelecekte yürürlükte kalması planlarıyla birlikte ağır para cezalarına tabidir. Daha önce, İran cumhurbaşkanı ülkedeki elektrik kesintisi nedeniyle önümüzdeki dört ay boyunca kripto para madenciliğini yasakladığını açıklamıştı. Düzenleyiciler ve medya, ülkedeki sık elektrik kesintisi için kripto para madenciliğini suçladı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ