İran hükümeti, ev elektriğini kullanarak yakalanan herkesin ağır para cezalarıyla karşı karşıya kalacağını açıkladığı için kripto para birimi madenciliği konusundaki duruşunu sertleştiriyor.

İran, Ev Elektriğini Kullanan Bitcoin ve Kripto Para Madencilerine Ceza Verecek

İran hükümeti, ev elektriğini kullanarak yakalanan herkesin ağır para cezalarıyla karşı karşıya kalacağını açıkladığı için kripto para birimi madenciliği konusundaki duruşunu sertleştiriyor.

Haberlere göre, para cezası herhangi bir hane halkı madencisinin karşılaşacağı tek ceza değil. Ayrıca, elektrik şebekesine verilen zararlar için tazminat ödemeleri de istenecektir.

Daha spesifik olarak, yetkisiz kripto madenciliği, yerel elektrik şebekesine ve transformatörlere verdiği zarar nedeniyle elektrik tedarik sorunlarına neden oluyor.

Raporlar, madencilik mevcut oranda devam ederse, ortaya çıkan hasarın elektrik kesintilerine ve diğer kesintilere yol açabileceğini gösteriyor.

İran hükümeti kripto para madenciliğini ilk olarak 2019'da endüstriyel bir faaliyet olarak onayladı. Ülkedeki kripto madencilerinin sayısındaki artış, İran'ın düşük maliyetli elektriğinden yararlanarak bunu takip etti. Ayrıca hükümetin kararını takiben, ülkedeki elektrik santralleri artan gelir için bir fırsat yakaladı.

Bunu akılda tutarak, zararlı kripto madenciliği ile ilgili endişeler, elektrik endüstrisinin kısa süre sonra ortaya çıkmasına neden olurken, bazı santraller fazla elektrik enerjisini özellikle kripto madencilerine sundu.

Hükümet, Temmuz 2020'de enerji santrallerine kendi başlarına kripto para madenciliği yapma izni verdi.

Enerji verimli madencilik yöntemleri

İran'ın duyurusu, paralı kripto madenciliğinin diğer ülkelerde de ele alındığı için geliyor. Kripto para madenciliği merkezi olan Çin'deki bölgeler gibi bazıları hidroelektrikliğe yönelirken, Amerika Birleşik Devletleri gibi diğerleri başka fikirlere sahip. Bir rapora göre, yani doğal gaz alevlendi.

EZ Blockchain'in Amerika Birleşik Devletleri'nde yüzlerce bilgisayarın kripto para madenciliği yaptığı nakliye konteynırlarına sahip olduğu bildiriliyor. Hepsi alevlenmiş doğal gazla çalışıyor. Ancak rapor, doğal gaz kullanımının zararlı karbon emisyonlarını tamamen ortadan kaldırmadığını ortaya koyuyor.

Verilere göre, kripto para madenciliği, yaklaşık 37 milyon ton karbon emisyonu gibi büyük bir yıllık karbon ayak izine sahip.

Bu nedenle şirketler, madencilik faaliyetlerini çevre dostu tutmak için yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmeye çalışıyorlar. Bu yıl iki büyük ortak girişim çoktan açıklandı. Mart ayında Terra Pool'daki işbirliğini ortaya çıkaran Argo Blockchain PLC ve DMG Blockchain Solutions arasındaki ilki.

Bunun, başarılı olursa temiz enerji ile çalışan ilk Bitcoin (BTC) madencilik havuzu olacağını ilan ettiler.

İkinci duyuru bir ay sonra geldi. Neptune Digital Assets Corp. ve Link Global Technologies arasında bir ortaklık şeklinde. Birlikte, Alberta, Kanada'da bulunan yenilenebilir enerji işleten bir madencilik tesisi için planlarını açıkladılar.

Spesifik olarak, bir şirket bildirisi, sahanın güneş ve rüzgar enerjisinin yanı sıra az miktarda doğal gaz kullanacağını belirtti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ