Yetkili Bitcoin madencileri, sıcak yaz aylarında elektrik koruma politikasının ardından faaliyetlerine devam edebilecekler.

Yetkili Bitcoin madencileri, sıcak yaz aylarında elektrik koruma politikasının ardından faaliyetlerine devam edebilecekler.

İran’dan Yeni Bitcoin Adımı

İran, Eylül ayının son haftasından itibaren Bitcoin ve kripto madencilerinin ülkede faaliyet göstermesine bir kez daha izin verecek.

İran Financial Tribune tarafından hazırlanan bir habere göre, ülkenin elektrik üretim kuruluşu Tavanir, kararı Ağustos ayında daha önce duyurmuştu.

İran hükümeti Mayıs ayında Bitcoin (BTC) ve kripto madenciliği operasyonlarını yasaklamıştı. O sırada, madencilerin sıcak yaz aylarında şebekeye aşırı yük bindirmesini önlemek için kararın alındığı bildirildi.

Gerçekten de, Bitcoin madencileri, İran'daki kesintisiz elektrik kesintileri ve elektrik kesintilerinden sorumlu tutuluyor. İran'ın komşu Afganistan'a elektrik ihracatını durdurduğu bildirildi.

Nisan ayında Çinli yatırımcılar, aşırı elektrik tüketimiyle ilgili şikayetler nedeniyle dört ay boyunca hizmet dışı kaldıktan sonra ülkenin en büyük Bitcoin madencilik merkezini yeniden başlattı.

ICRYPEX Kripto Para Uygulaması ile Her Yerde Özgürce Alın Satın!

Bununla birlikte, yasadışı kripto madenciliği operasyonlarının, elektrik arzındaki önemli baskının nedeni olduğu bildiriliyor. Bu nedenle, moratoryum Eylül ayında kaldırıldığında, yalnızca yetkili madencilerin faaliyetlerine devam etme izni verilecek.

Haziran ayında, İran'daki yetkililer düzenlenmiş kripto para madenciliği operasyonlarını zorlamaya devam ederken, ülkenin ticaret bakanlığı 30 kripto madenciliği lisansı verdi.

İran, Ocak 2020'de verilen 1.000'den fazla lisansla 2020'de Bitcoin madenciliğini yasallaştırmaya başladı. Ancak hükümet, ülkedeki ödemeler için “yabancı madencilik” kripto para birimlerinin kullanımını yasaklayan bir yasa tasarısını düşünse bile, kripto madenciliği sektörünü parlamento ile yerelleştirmeye istekli görünüyor.

Hükümet, Mayıs ayında tahmin edilen 1 milyar dolarlık gelir tahminiyle Bitcoin ve kripto madenciliğinin ülkede önemli bir ekonomik faaliyet olmasını bekliyor. Ancak yaz yasağı, en azından 2021 için hedefi ulaşılamaz hale getirebilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ