İran, kripto talebi arttıkça toman adı verilen yeni bir fiat oluşturmak için dört sıfır kaldırarak fiat para birimini yeniden düzenlemeye hazırlanıyor.

İran Hiperenflasyon Krizinde Riyali Bıraktı - Bitcoin Talebi Yükseldi

İran, kripto talebi arttıkça toman adı verilen yeni bir fiat oluşturmak için dört sıfır kaldırarak fiat para birimini yeniden düzenlemeye hazırlanıyor.

Hiperenflasyonu sakat bırakarak, İran Parlamentosu fiatının - riyalin - toman adı verilen yeni bir para birimi ile yeniden düzenlenmesini onayladı. Plana göre, her toman 10.000 riyale karşılık geliyor.

Yeniden yerleşim planı, ülkeden ekonomik bir toparlanma başlatmak için yapılan çabaların bir parçası olarak dört yer değerini (dört sıfır) İran ulusal para biriminden etkili bir şekilde kaldırmaktadır. Bu, Venezuela ve Zimbabwe gibi diğer ülkelerin büyük enflasyon karşısında attığı adımları yansıtan bir hareket.

ABD'nin İran'la nükleer anlaşmasından çıkması ve yaptırımların yeniden başlatılmasıyla, ülkenin ekonomik durumu bir sorun haline geldi. Uluslararası sahneden neredeyse donmuş olan İran, ciddi bir likidite krizi ve döviz sıkıntısı ile karşı karşıya.

 Tipik olarak, ekonomik krizden muzdarip ülkelerde yaşayan insanlar, sadece serveti korumanın bir yolu olarak değil, aynı zamanda uluslararası işlemleri gerçekleştirmenin bir yolu olarak kripto para birimine yönelirler. İran’ın durumu farklı değil, Bitcoin’in (BTC) fiyatı LocalBitcoins gibi eşler arası borsalarda % 300 prime bile yükseliyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ