Yerel haber ajansı IRIB News 'e göre, İranlı düzenleyiciler ülkedeki kripto para birimi madencileri konusundaki düzenlemeleri sıkılaştırdı.

İran Hükümeti Kripto Para Birimi Madencileri İçin Güç Tarifelerini Artırıyor

Yerel haber ajansı IRIB News'e göre, İranlı düzenleyiciler ülkedeki kripto para birimi madencileri konusundaki düzenlemeleri sıkılaştırdı. Enerji tarifelerine ek olarak, düzenleyiciler ülkedeki yasadışı madencilik faaliyetlerini açığa vurma konusunda bir ödül ilan ettiler. Yeni düzenlemelere göre, yılda 300 saat süren yoğun elektrik saatlerinde ulusal elektrik şebekesinden kripto para madenciliğinin yapılması yasaklandı.

Kripto Madencileri İçin Elektrik Maliyeti İki Katına Çıktı.

İran Enerji Bakanlığı, elektrik ihracatı için sabit bir miktar olan 9 bin 650 Riyal olan ortalama bir fiyatın, her KWh için 0.08 Dolara eşit olduğunu ve kripto-para madencileri tarafından tüketilen elektriğin fiyatının hesaplanmasında temel alınacağını açıkladı.

Ayrıca, fiyatın yılın sekiz ayında belirtilen fiyatın yarısı olacağını ve dört ayın geri kalanında ise dört katına çıkacağını sözlerine ekledi. Bu nedenle, soğuk aylarda fiyat KWh başına 0,04 dolar, kalan sekiz ayda ise ay boyunca 0,14 dolar olacak.

İran Hükümeti, Kripto Madencilerini Çökertiyor.

Daha önce, İran hükümeti, elektrik tüketiminde bir artış bildirildikten sonra iki eski fabrikadan 1000 bitcoin madencilik cihazına el koyarak kripto para madencilerini çökertmişti. Ülkedeki kripto madencileri için artan yeni elektrik oranı, kripto madencilerini devam eden madencilikten caydırabilir.

Ceza kanunu uyarınca, yasadışı olarak elektrik kullanan kripto para madencilerine, ulusal elektrik şebekesine verilen zararın yüzde 20’sinden fazla ceza verilecek.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ