Ülkenin Sanayi, Maden ve Ticaret Bakan Yardımcısı Alireza Peyman Pak'tan bir Tweet'e göre, İran, Cryptocurrency'de ilk kez 10 milyon dolarlık ithalat için ödemeyi tamamladı.

İran İthalatını Kripto Parayla Ödemeyi Planlıyor

Ülkenin Sanayi, Maden ve Ticaret Bakan Yardımcısı Alireza Peyman Pak'tan bir Tweet'e göre, İran, Cryptocurrency'de ilk kez 10 milyon dolarlık ithalat için ödemeyi tamamladı. Ona göre bu, bu türden uzun bir işlem dizisinin ilkidir.

SADECE: İran, 10 milyon dolarlık ithalat için ilk #kripto ödemesini yaptı.

— CryptoSavingExpert ® (@CryptoSavingExp) 9 Ağustos 2022

Bu girişim sayesinde ülke, uluslararası yerleşimler için kripto para birimlerinin geniş çapta benimsenmesini sağlama planlarını tamamlayacak. Şirketler artık yabancı ortaklarla anlaşmak için kripto para birimleri kullanabilecekler. Yerel basın, Ticaret ve İran Merkez Bankası'nın  CBI bu gelişmeyi kabul ettiğini doğruladı.

10 milyon dolar değerindeki sipariş, ülkenin doların egemen olduğu küresel finansal sistemi atlayan dijital varlıklar aracılığıyla ticaret yapmasına ve yaptırımlarla kısıtlanan diğer ülkelerle ticaret yapmasına olanak tanıyan ilk adımdı. Amerikalılar, Rusya gibi. Ajans, işlemde hangi kripto para biriminin kullanıldığını belirtmedi.

Pak, İran'ın dış ticaret ortaklarıyla başarmak istediği her şey için kripto para birimlerini ve blok zinciri teknolojisini çok önemli olarak tanımlamış görünüyor.

Bu arada İran, ucuz elektriği nedeniyle Bitcoin (BTC) madencileri için sıcak bir nokta haline geldi. Bir Reuters raporu, İran'ın tüm küresel kripto madenciliği faaliyetlerinin %4,5'ine ev sahipliği yaptığını ortaya koydu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ