Tahran'daki hükümet, İran'ın kripto riyali olarak adlandırılan yeni dijital para biriminin lansmanının hazırlanması için adımlar atıyor. İslam Cumhuriyeti'nin para otoritesi, projenin pilot aşamasını önümüzdeki iki ay içinde başlatmayı umuyor.

İran, Kripto Riyalinin Pilot Versiyonunu 2 Ay İçinde Çıkarmayı Hedefliyor

Merkez Bankası, Kripto Riyalinin Kripto Para Birimlerinden Farklı Olacağını Söyledi

İran Merkez Bankası ( CBI ) Başkanı Ali Salehabadi gazetecilere verdiği demeçte, İranlı yetkililerin 23 Ağustos'ta başlayan İran takvimine göre Şehrivar ayı itibariyle kripto riyali bir pilot başlatmak için gerekli önlemleri aldıklarını söyledi.

İngilizce yayınlanan Iran Front Page haber portalından alıntılanan üst düzey yönetici, İran'ın dijital para biriminin merkezi olmayan küresel kripto para birimlerinden farklı olacağını vurguladı. Yalnızca "halkın şu anda sahip olduğu banknotların yerini almak" için tasarlandığını kaydetti.

Salehabadi, pilot projenin başlangıçta ülkenin sadece bir bölgesini kapsayacağını da açıkladı. Bir süredir geliştirilmekte olan kripto riyali, daha sonraki bir aşamada, İslam Cumhuriyeti'nin diğer bölgelerine tanıtılacak.

CBI Nisan ayında, İran bankalarını ve diğer kredi kurumlarını, tanıtımına eşlik edecek düzenlemeler hakkında bilgilendirdikten sonra, merkez bankası dijital para biriminin ( CBDC ) yakında piyasaya sürülmesine hazırlandığını duyurdu. Nasıl basılacağını ve dağıtılacağını detaylandırıyorlar.

Para otoritesi, kripto riyalinin tek ihraççısı olacak ve maksimum arzını belirleyecek. Daha önceki raporlara göre, kripto para, yetkili finans kurumları tarafından sürdürülecek ve akıllı sözleşmeleri destekleyebilecek dağıtılmış bir defter sistemine dayanıyor.

Yeni İran para birimi, banknot ve madeni paraların emisyonunu düzenleyen hükümler kapsamında çıkarılacak ve yalnızca ülke içindeki işlemler için geçerli olacak. CBI, dijital paranın finansal ve ekonomik etkisini izlemekten ve para politikalarını olumsuz etkilememesini sağlamaktan sorumlu olacaktır.

Merkez bankası ayrıca, devlet tarafından verilen kripto paranın, bitcoin ve benzeri ile ödemelere izin verilmeyen ülkede kripto para biriminin varlığının belirlenmesinde rol oynayacağı konusunda ısrar etti. Pilot aşamasının duyurusu, dünya çapında düzinelerce merkez bankasının kendi CBDC'lerini düşünmesi veya halihazırda geliştirmesiyle geldi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ