İran Merkez Bankası, yakında bir yetkilinin açıkladığı dijital para projesinin pilot aşamasını başlatmayı planlıyor.

İran Merkez Bankası, yakında bir yetkilinin açıkladığı dijital para projesinin pilot aşamasını başlatmayı planlıyor.

İran İşçi Haber Ajansı (ILNA) tarafından aktarılan, mali düzenleyicinin üst düzey bir temsilcisi, İran para otoritesinin yakın gelecekte Merkez Bankası Dijital Para birimini (CBDC) pilot uygulama niyetinde olduğunu söyledi. Haber, projenin ilk duyurusundan bu yana dördüncü yılda geliyor. Giderek daha fazla ülke şimdi aktif olarak CBDC seçeneklerini araştırıyor.

Merkez Bankası, CBDC'yi Belirli Tutarsızlıkları Çözmek ve Kaynakları Merkezi Olmayan Hale Getirmek İçin Bir Çözüm Olarak Görüyor

İran Merkez Bankası BT Başkan Yardımcısı Mehran Moharamian'a göre, CBI dijital para birimlerini belirli tutarsızlıkları çözmek ve kaynakları merkezileştirmek için bir çözüm olarak görüyor. Diğer ülkelerin zaten CBDC'lerden yararlanmaya başladığını kaydetti. Ancak Başkan Yardımcısı, pilot aşamanın başlamasıyla ilgili ayrıntılı bilgi vermedi. Tahran'daki yetkililer, 2018'de ülkenin Bilişim Hizmetleri Kurumu'na bir "ulusal kripto para birimi" geliştirme görevi verdi. CBI kolu, ülkenin bankacılık otomasyonu ve ödeme hizmetleri ağını işletiyor. Şirket ayrıca İran dijital para biriminin Hyperledger Fabric platformu kullanılarak tasarlandığını da açıkladı.

Blockchain'in İran Borsasını Canlandırması Bekleniyor

İran kripto alanı, madencilik dışında büyük ölçüde düzensiz kalsa da, bu haftaki başka bir rapor, yetkililerin Bitcoin gibi kripto para birimlerini destekleyen teknolojiyi kullanmak için çeşitli yollar aradıklarını belirtti. İran Menkul Kıymetler ve Borsa Kurumu başkanı Majid Eshqi, kısa süre önce, İran'ın sermaye piyasasının, hisse piyasasının bazı önemli ihtiyaçlarını karşılamaya ve yeniden canlanması için yeni fırsatlar yaratmaya yardımcı olabileceği için blok zinciri teknolojisini kullanmayı gerçekten düşünmesi gerektiğini söyledi. SENA ve İngilizce yayın yapan günlük Financial Tribune gazetesinden alıntı yaparak şunları söyledi: En geç iki yıl içinde blockchain teknolojisini kullanmak zorunda kalacağız.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ