İran, ABD yaptırımlarının sert etkilerinden kaçınmak için kripto para birimlerinin faydalarını keşfetmeye devam ediyor.

İran, Yasal Olarak Çıkarılan Bitcoin

İran, ABD yaptırımlarının sert etkilerinden kaçınmak için kripto para birimlerinin faydalarını keşfetmeye devam ediyor.

İran Merkez Bankası (CBI), bankaların, döviz borsalarının ve lisanslı madencilerin kripto para birimleri kullanarak ithalat için ödeme yapmalarına izin verecek.

İran sitesi Financial Tribune'den gelen bir rapora göre CBI, kripto ödemeleri için yeni düzenleyici çerçeve hakkında bankalara ve lisanslı borsalara bir bildirim yayınladı. Hükümet, ülkede düzenleyici olup olmadığını açıklığa kavuşturmak için yakında bir yasa tasarısını geçirecek.

ABD Yaptırımlarını Önlemek İçin Bir Araç Olarak Kripto

ABD ile İran arasındaki gerilim yıllar geçtikçe şiddetlendi ve ABD Hazine Bakanlığı, büyük ölçüde gaz ve elektrik gibi uluslararası ticarete bağlı olarak İran'ın ekonomisini biraz sakatladı.

Bu bağlamda İran, kripto para birimlerinin faydalarını ve ülkenin yaptırımları atlatmasına nasıl yardımcı olabileceğini araştırıyor. Bildirildiği üzere İran, 29 Ekim 2020'de Bitcoin'i bir değişim aracı olarak belirleyen dünyanın ilk ülkesi oldu. Ocak 2021'e kadar hükümet, madencilere enerji santralleri sunarak kripto madenciliği ekipmanı için 1.000'den fazla lisans verdi.

İran'da kripto madenciliği yasal bir durum ortaya koyuyor. Ancak her madencinin yasal olarak çalışmak için Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanlığı'ndan bir lisansa ihtiyacı vardır. Lisanslı madenciler, varlık tarafından sağlanan kanallar aracılığıyla çıkarılan BTC'yi İran Merkez Bankasına satmak zorunda.

İran'ın kripto para birimleri ile geçmişi ilk başta çalkantılıydı ve kripto madenciliği 2019 yılına kadar yasa dışı idi. Ülke genelinde birkaç kesinti bildirdikten sonra, yerel yetkililer bu yıl Ocak ayında 45.000 BTC madencilik cihazına el koydu ve kripto çiftliklerini "yoğun elektrik kullanımından" suçladı.

Hiper Enflasyonlu Ülkelerde Kripto

İran, ABD yaptırımlarından kaçınmak için alternatif olarak kripto kullanan ilk ülke değil. CryptoPotato tarafından bildirildiği üzere, Venezuela bu konuda en aktif ülkelerden biridir. Venezuelalılar genellikle alıcıların ve satıcıların oranlar ve ödeme yöntemleri sunduğu bir P2P pazarı olan LocalBitcoin aracılığıyla BTC ticareti yaparlar.

Kripto para birimleri ve sabit paralar, şu anda ciddi bir finansal kriz yaşayan Arjantin'deki birçok tasarruf sahibi ve yatırımcı için de bir alternatif haline geliyor. Venezuelalılar gibi Arjantinliler de artık kripto varlıkları alıp satmak ve kendilerini döviz enflasyonundan korumak için kripto borsalarına ve P2P pazarlarına akın ediyorlar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ