Endüstriler ve Madenler Komitesi üyesi İranlı milletvekili Mohammad Hossein Farhangi bir parlamento oturumunda kripto para birimlerine bakmanın merkez bankasının sorumluluğunda olduğunu belirtti.

İran

Endüstriler ve Madenler Komitesi üyesi İranlı milletvekili Mohammad Hossein Farhangi bir parlamento oturumunda kripto para birimlerine bakmanın merkez bankasının sorumluluğunda olduğunu ve varlık sınıfını ciddi bir şekilde incelemeye çağırdığını söyledi.

İranlı milletvekilleri, yerel medya kuruluşlarından gelen yeni raporlar, milletvekillerinin diğer temsilcileri Bitcoin'in potansiyelini düşünmeye çağırdığını gösterdiğinden, kripto para birimi düzenlemesini daha fazla araştırıyor gibi görünüyor.

Tebriz temsilcisi Mohammad Hossein Farhangi, Salı günü İran parlamentosu önünde konuştu ve İran Merkez Bankası Başkanı Abdolnaser Hemmati'ye “bitcoin konusunu ciddiye almasını” söyledi ve “ülke için iyi bir fırsat olabilir, aksi takdirde finans ve kredi kuruluşları için önemli ” diyor.

Farhangi ayrıca, dijital para birimlerinin üyesi olduğu Endüstriler ve Maden Komitesi'nin değil, merkez bankasının koruması altında olduğunu söyledi.

İran ilk kez kripto para birimi endüstrisi ile flört etmedi. Başkan Hassan Rouhani, ülkenin milletvekillerine kripto para madenciliği endüstrisi için Ağustos 2019'da yasallaştırdıkları ulusal bir strateji oluşturmalarını söyledi.

Daha yakından inceleme çağrıları, diğer ülkelerdeki milletvekillerinin yaptıklarına paralel. Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve çeşitli Avrupa ülkelerinde seçilmiş temsilciler, özellikle sabit paraların ve Facebook’un Libra’nın başlamasıyla birlikte blockchain teknolojisini ve kripto para birimlerini incelemeye zorladılar.

 İkincisi, kısmen merkez bankalarının Merkez Bankası Dijital Para Birimleri (CBDC) oluşturma çabalarında gözle görülür bir artışa yol açan milletvekillerine sahiptir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ