Fintech girişimleri, hükümetin İran'daki kripto borsalarının operasyonlarını engelleme girişimlerine karşı çıktı.

İranlı Fintech

Fintech girişimleri, hükümetin İran'daki kripto borsalarının operasyonlarını engelleme girişimlerine karşı çıktı.

İran'daki Fintech girişimleri, hükümetin kripto borsalarının operasyonlarını engelleme girişimlerine karşı çıktı. İran Fintech'leri, kanun yapıcıların ve düzenleyicilerin yaptırım uygulanan ülkenin merkezi olmayan para transferlerinden yararlanmaya devam etmesine izin verecek kurallar geliştirmesinde ısrar ediyor. Tahran'daki çeşitli yetkililer tarafından yapılan son açıklamalar, sektörde çalışan şirketleri temsil eden İran Fintech Derneği'nin (IFA) yanıt vermesine yol açtı. Dünya çapındaki düzenleyiciler şu anda kripto piyasasını düzenlemek için çalışıyor.

"Kripto Parayı Dizginlemek, Ülkeyi Potansiyel Fırsatlardan Mahrum Eder"

Parlamento başkanı Mohammad Baqer Qalibaf ve bağımsız endüstri organı olan Merkez Bankası Başkanı Abdolnasser Hemmati'ye yazdıkları bir mektupta, “Kısıtlayıcı önlemlere başvurmak en basit olanıdır, ancak konuya en iyi yanıt değildir. Bunu yapmak, ülkeyi potansiyel fırsatlardan mahrum eder ve yeraltı ticareti için zemin oluşturur. " Kripto para birimlerine artan ilginin ortasında, İran Merkez Bankası bu ayın başlarında sınırsız kripto ticaretine karşı bir uyarı yayınladı. Ayrıca İranlılara İslam Cumhuriyeti dışında basılan madeni paralarla işlem yapma yasağını hatırlattı.

İran Hükümeti, Mali Düzenleyicileri İhtiyatlı Bir  Yaklaşım Benimsemeye Çağırıyor

Meclis liderliği, mali düzenleyicileri konunun tartışmalı yönlerini ele alırken ihtiyatlı bir yaklaşım benimsemeye çağırdı. Financial Tribune tarafından aktarılan IFA, "Kripto borsalarının çalışmasını engelleyen hiçbir düzenleme yok" diyor. “Hükümet düzenlemeleri, yalnızca mal ve hizmet satın almak için kripto para birimlerinin kullanılmasını yasaklıyor. Kuruluş, devlet kurumlarına hitaben yaptığı konuşmada, yaratıcılar ortaya çıkan risklerden sorumlu olsa da, kripto para ticareti yapmanın yasadışı olmadığı açık. Bu yıl Merkez Bankası, İran'ın yerel ödeme yerleşim ağı Shaparak'a, madeni para ticareti yapan web sitelerinin sahip olduğu çevrimiçi ödeme ağ geçitlerini engelleme talimatı verdi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ