İranlı bir generalin yaptırımlardan kaçınmak için kripto para biriminin kullanılmasını talep ettiği bildiriliyor.

İranlı General Yaptırımları Aşmak İçin Kripto Para Kripto Kullanımını Savunuyor

İranlı bir generalin yaptırımlardan kaçınmak için kripto para biriminin kullanılmasını talep ettiği bildiriliyor.

İran Silahlı Kuvvetlerinin bir kolu "İslam Devrimi Muhafızları Ordusu" (veya kısaca Sepâh) komutanı Saeed Muhammad Çarşamba günü yaptığı konuşmada İran'ın uluslararası yatırımların üstesinden gelmek için kripto para birimlerine bakması gerektiğini söyledi.

Yetkili, "Yaptırımları atlatmak için daha sofistike bir mekanizma (emtia borsası) oluşturulmasını talep ediyoruz. Yaptırımları atlatmak için, ürün alışverişi ve [diğer ülkelerdeki] ortaklıklarımızla kripto para kullanımı gibi çözümler geliştirmeliyiz” vurgusu yapıyor.

İran uzun zamandır ABD yaptırımlarının hedefi durumunda. Liderler ve diğer sakinler ABD Hazine Dış Varlık Kontrol Dairesi'nin "Özel Olarak Belirlenen Vatandaşlar" listesi aracılığıyla bireysel yaptırımlar altına alınmış vaziyette. Yaptırımlar, bir ulusun küresel finansal sistemden izole edilmesi, uluslararası kuruluşların yerel projelere yatırım yapmasının önlenmesi veya yaptırım uygulanan ulusların küresel ortaklarla kolayca ticaret yapmasına izin vermemek üzere tasarlanmıştır.

Son zamanlarda, dünya çapında mali suçlarla mücadele için standartlar oluşturan hükümetlerarası organ olan Mali Eylem Görev Gücü, terörle mücadele finansman gereksinimlerine uymadığı iddiasıyla İran'ı kendi kara listesine ekledi.

İran, kripto para birimlerinin daha geniş kullanımı için zemin hazırlıyor. Ulusal hükümet daha önce finansal altyapısını güncellemek için blockchain girişimleriyle çalışıyordu, özel bankalar bazı projeleri destekliyor. Merkezi hükümet en az bir şirket için fon sağlayacak.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ