İranlı yetkililer, vatandaşlarını kripto madenciliğinin “bu kış elektrik kesintilerinin yüzde 10’undan” sorumlu olacağı konusunda uyardı

İranlı Yetkililer, Bu Kış Elektrik Kesintilerinden Kripto Madenciliğinin Sorumlu Olacağı Konusunda Uyarıyor

İranlı yetkililer, vatandaşlarını kripto madenciliğinin “bu kış elektrik kesintilerinin yüzde 10’undan” sorumlu olacağı konusunda uyardı. İran'da Bitcoin madenciliği şu anda yasal ve yılda yaklaşık 19.500 Bitcoin çıkarılıyor. Devlet Elektrik Şirketi, Devlet Haber Ajansı IRNA ile bu kış elektrik kesintileri konusunda uyardıkları ve ayrıca yaz aylarında elektrik kesintilerinin %20'sinden yasadışı madenciliğin sorumlu olduğuna dikkat çeken bir açıklama yaptı.

Yasadışı Bitcoin Madencilerinin Sayısı Önemli Ölçüde Arttı.

İran, madencilerin bir bitcoin madenciliği lisansına sahip olması gerektiği uyarısıyla, Bitcoin madenciliğini yasallaştıran ilk ülkelerden biri olsa da. Yasadışı Bitcoin madencilerinin sayısı önemli ölçüde arttı ve State Electric Company'ye göre, genellikle sübvansiyonlu elektriğe erişimi olan "yasadışı" madenciler, izinli olanlardan altı ila yedi kat daha güçlü tüketiyor." Bu yılın mayıs ayında İranlı yetkililer, Eylül ayında yasağı kaldırmadan önce ülke genelinde bir dizi plansız elektrik kesintisinin ardından kripto madenciliğine geçici bir yasak getirdiklerini duyurdular.

İran Hükümeti Şu Ana Kadar 30 Kripto Çiftliği Lisansı Verdi

Bitcoin madenciliğinin gerektirdiği enerji tüketimi konusundaki farkındalığın artması, çeşitli hükümetlerin ve yetkililerin madencilik endüstrisini kısıtlamasına neden oldu. Hükümet, bu yıl ağustos itibariyle 30 kripto çiftliği lisansı vermişti. Semnan eyaleti 6 ile en büyük sayıya sahipken, Alborz eyaleti 4 ile ikinci en büyük sayıya sahip. Çin'in resmi kripto madenciliği yasağından bu yana İran, Kazakistan, Kanada ve ABD gibi diğer ülkeler kripto madenciliği kapasitelerini bir sayı ile artırdı .

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ