Amerika Birleşik Devletleri İç Gelir Servisi (IRS), yıllık Suç Soruşturma raporunda yalnızca bu yıl 3.5 milyar dolar değerinde kripto paraya el koyduğunu açıkladı.

Amerika Birleşik Devletleri İç Gelir Servisi (IRS), yıllık Suç Soruşturma raporunda yalnızca bu yıl 3.5 milyar dolar değerinde kripto paraya el koyduğunu açıkladı.

Perşembe günü, Amerika Birleşik Devletleri İç Gelir Servisi (IRS) yıllık Suç Soruşturması (CI) raporunu yayınladı. 2021 mali yılı boyunca ajans, 3,5 milyar dolar değerinde kripto paraya el koyduğunu bildirdi. En son ceza soruşturması raporuna göre, bu rakam vergi dairesinin o yıl el koyduğu tüm varlıkların %93'ünü oluşturuyordu.

IRS, Kripto Para Ele Geçirmesinin Gelecek Yıl Daha Da Artmasını Bekliyor

ABD IRS, bu kripto para birimi ele geçirme eğiliminin gelecek yıl daha da fazla milyarlara çıkmasını bekliyor. Rapor ayrıca CI raporunda 2021 için diğer önemli rakamları da vurguladı. Tespit edilen vergi dolandırıcılığının toplam değeri 2 milyar doların üzerindeyken, yaklaşık 8 milyar dolar diğer mali suçlara gitti. Toplamda, ABD ajansı %89,4 mahkumiyet oranıyla 1497 tutuklama emri çıkardı. Vergi dolandırıcılığı, harcanan tüm doğrudan soruşturma süresinin en yüksek yüzdesini (%72) aldı. Kripto suçları, kimlik hırsızlığı ve kurumsal dolandırıcılık dahil olmak üzere siber suçlar gibi çeşitli suçları içeriyordu.

IRS, Silk Road'dan 1 Milyar Doların Üzerinde Bitcoin Ele Geçirdi

IRS Suç Soruşturma birimi, 2021 mali yılında Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinde milyarlarca dolar ele geçirdi. Bu el koymalar, bir dizi suç faaliyetini içeren davalarla bağlantılıydı. Bununla birlikte, en önemli yüksek profilli kripto vakası, Bitcoin'de 1 milyar doların üzerinde ele geçirme oldu. Bu ele geçirme, çevrimiçi bir karaborsa ve kolluk kuvvetleri tarafından 2013 yılında kapatılan ilk modern darknet piyasası olan Silk Road ile ilgiliydi. Daha önce, bir New York federal jürisi Silk Road yaratıcısı Ross Ulbricht'i yedi suçtan mahkum etmişti. IRS Siber Suç Birimi (CCU) tarafından uzun bir soruşturmanın ardından, özel ajanlar Kasım 2020'de 1 milyar doları aşan Bitcoin'e el koydu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ