IRS ve Coinbase arasındaki duruşma

Bir IRS avukatı Perşembe günü yaptığı açıklamada, Internal Revenue Service (IRS), bitcoin exchange sitesi olan Coinbase'de müşteri hesabı bilgisi talebini daraltmayı planlıyor.

Geçtiğimiz sene IRS, Coinbase'den, şifre, güvenlik ayarları ve şirketle olan iletişimler de dahil olmak üzere ABD müşteri hesabı bilgilerini vermesini istedi ve ajansın rapor edilmemiş gelirleri incelemesini talep etti.

Adalet Bakanlığı mahkemesi avukatlarından Amy Matchison, ABD Sulh Hâkimi Yargıç Jacqueline Scott Corley'ye Perşembe günü yapılan duruşmada, IRS'in Coinbase ile talebini, bildirilmeyen gelir konusunda kısıtlandırılması ile konuştu. Matchison, yasal bir yayın olan The Recorder'a göre ajansın ABD Coinbase kullanıcıları için güvenlik ayarı ve şifre bilgisi taleplerini geri çekeceğini söyledi.

John Doe İsimsiz Hesapları

Duruşma sırasında, anonim Coinbase hesap sahipleri hükümetin talebine karşı çıkmaya çalıştı. İsimsiz iki "John Doe" hesabı sahibi olan Berns Weiss'in avukatı Lee Weiss, müşterilerinin menfaatleri Coinbase'den farklı olduğunu ve müşterilerinin bilgilerinin tehlikeye girdiğini söyledi.

Corley'nin erken saatlerde, hesap sahiplerinin, IRS'in karşı çıktığı bu duruma sempatik bir şekilde yaklaşıyor.

IRS Taktiklerine Hakim Soruları

Corley, IRS'in hesap sahiplerinin seslerinin duyulmasını önlemeye çalışmasıyla ilgili rahatsızlıklarını dile getirdi.

Matchison, Kongrede yalnızca yetkili kişileri veya şirketleri mahkemede icra edilmesine karşı bilgi talep etmekle görevlendirdiğini söyledi. Hesap sahiplerinin müdahale etmesine izin verilmesinin, Kongre'nin hazırladığı süreci zorlaştıracağını savundu. Matchison, John Doe hesap sahiplerinin aktif olmadığını ve yasal olarak istenen bilgileri sağlayarak Coinbase'den herhangi bir "fiili hasar" göstermediklerini iddia etti.

Eğer Corley, IRS'in istemiş olduğu bilgileri verseydi, hesap sahipleri potansiyel olarak zarar görebilirdi.

Corley, hükümetin Matchison'un fiili hasarı olmadığını söylemesi olağandışı olacağını söyledi. Bununla birlikte Corley, John Doe hesap sahiplerinin müdahale edilebilecek olup olmadığına henüz karar veremedi.

IRS Mart ayında, ajans 2013'ten 2015'e kadar bir soruşturma yürüttükten sonra 1.000'den daha az Coinbase kullanıcısının kendi yıllık kârlarını veya kayıplarını yıllık vergi beyanlarında beyan ettiklerini söyledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ