Milli Gelirler Dairesi (IRS), 100 yıllık yasa uygulamalarını kutlayan bir 2019 ceza soruşturması raporu yayınladı.

IRS’nin 2019 Ceza Soruşturma Raporu: Bitcoin Suçlular Tarafından Vergi Kaçırmak İçin Kullanılıyor

Rapor, vergilerden kaçmak ve diğer suçları işlemek için ileri teknolojiler kullanan suçlularla mücadeleyi gerektiriyor. Raporda, geçen yıl boyunca kripto para birimleri kullanan suçluları engelleme ve yakalama konusundaki başarı özel olarak belirtildi.

IRS Genel Başkan Yardımcısı Jim Lee, Haziran 2018'de kurulan Küresel Vergi Enformasyonundan veya J5'ten bahsetti. J5, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün (OECD) bir eylem çağrısını takip ediyor ve uluslararası vergi kaçakçılığına karşı mücadele ediyor. J5 ayrıca uluslararası vergi kaçakçılığını mümkün kılanlara ve uluslararası vergi yükümlülüklerinden kaçınmak için kripto para birimi kullanımına odaklanmakta.

Raporda Belirtilen Husus

Lee raporda şu ifadeleri paylaşıyor:

“Bugünün siber suçluları onları yakalayamayacağımızı düşünüyor, ancak bu rapordaki bazı büyük davaların kanıtladığı gibi, yanlış düşündüklerini söyleyebilirim. Şimdi kripto para birimi ile uğraşıyorlar, bunun tekrar isimsiz yapılacağını düşünüyorlar, ancak ajanlarımız bir kez daha saklanacak hiçbir yer olmadığını kanıtladılar.”

Bitcoin’in belirli sahtekarlıklar için nasıl kullanıldığına dair daha fazla ayrıntıya yer veren rapor, Bitcoin tarafından finanse edilen “en büyük darknet çocuk pornografisi web sitesinin” yakalandığını ve kapatıldığını açıkladı. Raporda, bir Güney Kore vatandaşı olan Jong Woo Son'un ABD'ye iade edildiğini ve bu bölgeyi işlettiği için Columbia Bölgesi'ndeki federal bir jüri tarafından suçlandığı belirtildi.

Başarılı Operasyonlar

Raporda ayrıca, bu suçluların sıkça suçu kasıtlı körlük, ihmal veya dikkate almamaya baktıkları belirtildi. Bir diğer önemli başarı ise, uyuşturucu satıcılarından elde edilen parayı aklamak için kullanılan xDedic ve Bitcoin ATM'lerinin kapatılmasıydı.

xDedic, 2014 yılında kurulmuş bir pazardı ve çevrimiçi şans oyunları, e-ticaret, bankacılık vb. gibi çevrimiçi hizmet alanlarına saldırmak / etkilemek / yargılamak için güvenli sunucuların satılması ve satın alınması için büyük bir merkezdi. IRS Ceza Soruşturma Raporu 2019’a göre web sitesinin 68 milyon dolar değerinde dolandırıcılığı kolaylaştırdığına inanıyor.

Kunal Kalra, bazıları Bitcoin ATM kioskunu kullanan Darknet uyuşturucu satıcıları ve diğer suçlular da dahil olmak üzere, şahıslar için 25 milyon dolar nakit ve kripto para birimi alışverişinde bulunduğunda, lisanssız bir para nakil işine sahip olmak ve işletmek için federal ceza suçlamalarına karşı suç duyurusunda bulundu.

Raporda İnternet veya kripto para birimleri gibi yeni gelişen teknolojilerden yararlanan suçlardan söz edildi, ancak raporda IRS ve CI Örgütlerinin bu suçlarla mücadele için iyi donanımlı ve bilgilendirilmiş olduğu açıkça ortaya kondu.

Bitcoin ve Anonimlik

Bitcoin, mahremiyet koinlerinin aksine, tamamen anonim değil. Bitcoin takma bir isimdir ve uygun izleme ile kişinin veya kişilerin kimlikleri ortaya çıkarılabilir. IRS’in önerdiği gibi, bu hizmetleri suçlarla ilgili işlemleri izlemek için sağlayan birden fazla şirket var, teknoloji yetkililerin yakalamaları için daha hızlı bir şekilde ilerliyor.

Schnorr imzalarının ve Taproot'un eklenmesi de Bitcoin işlemlerinin isimsiz ve daha düşük ücretlerle daha hızlı yapılmasına yardımcı olacak. Bitcoin Cash zaten Schnorr imzalarını kullandı ve Bitcoin, aynı şeyi öneren BIP'ler olduğu için henüz yükseltme almadı.

Dahası, mahremiyet koinleri tam bir anonimlik sağlar ve hala vergiden kaçmak için kullanılabilir, ancak bu konuya bağlı olarak KYC ve AML yasaları ile düzenlenmiş durumda.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ