İşlem yaptığınız borsa fatura gönderirse korkmayın!

Son zamanlarda en çok karşılaştığım sorulardan birisi "İşlem yaptığım X borsasından bu sabah bir mail aldım, sitelerinde yaptığım bütün işlemlerin toplamını gösteren bir e-fatura gönderilmiş ne yapmam gerekiyor?"

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim, kural olarak aslında hiçbir şey yapmanıza gerek yok. Olayı ayrıntıya ve hukuki boyutuna girmeden şu şekilde basitleştirelim:

Şu anda işlem yaptığımız çoğu borsa birer ticaret şirketidir. Ticaret şirketi olmasının bir sonucu olarak da tacirdir. Tacirlerin de gerçekleştirdikleri işlemlerden dolayı fatura kesme yükümlülüğü söz konusudur. Gelir İdaresi Başkanlığı özellikle bu tarz maddi anlamda bir şey satmayan fakat soyut olarak hizmet sunan borsaların e-faturalarını gönderip göndermediğini yakından takip etmektedir. Dolayısıyla birlikte çalıştığınız X borsası size bir e-fatura gönderirse bu şu anlama gelir "Sayın müşterim,bu ay ... TL'lik bir işlem gerçekleştirmişsin. Eğer bu kadarlık bir işlem yapmadıysan hemen bana bunu bildir ve itirazda bulun. Şayet itiraz etmezsen bu senin faturada belirttiğim miktarda alım satım yaptığını gösterir. Ben de X borsası olarak bunun vergisini ödedim." demektir.

Sonuç olarak işlem yaptığınız borsalardan böyle bir mail alırsanız korkmanızı gerektirecek hiçbir şey yok. Yapmanız gereken sadece gerçekten o faturada gösterilen sayılar doğru mu? Şayet doğru ise herhangi bir işleme gerek kalmaksızın borsanızda güvenle işlemlere devam edebilirsiniz zira bu korkulacak bir durum değil aksine borsanın işlerini legal bir şekilde yürüttüğü anlamına gelir. İlk başta "kural olarak" kelimesini özellikle kullandım çünkü hesabınızda anormal işlemler yapıldığı görülüyorsa veya faturada yer alan sayılar çok yüksekse bu durumu hemen ilgili borsanın teknik desteğine bildirin ve ileride oluşabilecek sorunların erkenden önünü almış olun.

Aynı kapsamdaki sorularınızı yorum olarak iletebilirsiniz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ