İspanya, yeni Kara Para Aklama ile Mücadele Yasası uyarınca kripto ile ilgili işletmelere kayıt ve diğer katı yasalar koymayı planlıyor.

İspanya, AB Tarafından Uygulanan Kara Para Aklama Karşıtı Yasalar Uyarınca Kripto Şirketlerini Düzenleyecek

İspanya, yeni Kara Para Aklama ile Mücadele Yasası uyarınca kripto ile ilgili işletmelere kayıt ve diğer katı yasalar koymayı planlıyor.

İspanya'nın kara para aklama mevzuatını Avrupa Birliği'nin Beşinci Kara Para Aklama Direktifine (AMLD 5) uymak üzere değiştirmek için yeni tedbirleri onayladığı bildiriliyor. AMLD5'in uygulanması zaten birkaç kripto şirketini birkaç Avrupa ülkesinde kapanmaya zorladı ve şimdi İspanya da aynı düzenlemeleri uygulamak istiyor.

İspanyol parlamentosu, 2020'nin ikinci yarısında güncellenen yönetmeliklere oy verecek ve bu da merkez bankasının ülkenin kripto sağlayıcılarını polise bırakmasına izin verecek.

Taslak tasarı onaylandıktan sonra, kripto borsalarını, cüzdan sağlayıcılarını ve ülkede faaliyet gösteren diğer kripto şirketlerini bir finansal düzenleyiciye kaydolmaya ve faaliyetlerine devam etmek istiyorlarsa AML gereksinimlerini karşıladıklarını kanıtlamaya zorluyor.

 Avrupa Birliği'nin Beşinci Para Aklama Direktifi bu yıldan itibaren yürürlüğe girdi. Yönerge, üye devletlerin kendi ulusal kanunlarına uygulamalarını gerektirmektedir. Mevzuat, AB'nin AB düzeyinde kripto para birimi faaliyetlerini açıkça düzenlemeye yönelik ilk girişimidir. Kripto şirketleri, bu yasa ile ilk kez AB kara para aklama kuralları kapsamında getirilecek.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ