Hernandes de Cos, piyasa dünya çapında hala nispeten küçük olsa da, kripto para piyasasının 2008 dolaylarındaki mali krizden önce yüksek faizli ipoteklerden daha büyük olduğunu ve geleneksel finansla olan bağlarının büyümeye devam ettiğini belirtti.

İspanya Merkez Bankası Başkanı: Kripto Piyasaları

İspanya Merkez Bankası Başkanı Kripto Genişlemesi Hakkında Uyardı

İspanya Merkez Bankası başkanı , büyüyen kripto para piyasalarının geleneksel finans kurumlarıyla karışmasına izin vermenin riskleri konusunda uyardı. Bir etkinliği kapatırken Pablo Hernandez de Cos, ETF'leri, vadeli işlemleri ve yatırım fonlarını içeren bu son boğa piyasası aşamasında başlatılan çok sayıda alım satım aracı nedeniyle bu düzenlenmemiş piyasalar ve geleneksel kurumlar arasındaki ara bağlantının arttığını açıkladı.

Bu anlamda Hernandez De Cos, “bazı büyük özel şirketler kripto varlıklarını nakit yönetimi için kullanmakla ilgilendiklerini kamuya açıklarken, diğerleri bunun için kampanya yürüttü” dedi. Bu, İspanya Merkez Bankası başkanını, kripto değişkenlerinin bu şekilde dahil edilmesinin İspanya'da sahip olabileceği istikrarsızlık hakkında uyarılar yapmaya itti.

Pazarın Büyümesi ve Tehlikeleri

İspanya'daki kripto para piyasasının büyümesi üstel oldu ve bazı tahminler kripto ile ilgili işlemlerde 60 milyar Euro'dan (64 milyar dolar) fazla bir boyut veriyor. İspanya Merkez Bankası başkanı da buna atıfta bulunarak, “bu pazarın küresel mali kriz öncesinde yüksek faizli mortgage kredilerinden daha büyük olduğu gerçeğini gözden kaçırmamaları gerektiğini” belirtti.

Ayrıca Hernandez de Cos, bitcoin, ethereum ve tether gibi en önemli varlıkların bazılarının işlem hacminin, bazı seanslarda New York Menkul Kıymetler Borsası tarafından işlem gören hacimlere yakın olduğunu açıkladı. Bu ve bazı kripto varlıklarının göreceli oynaklığı, valiyi bu piyasaların yakında düzenlenmesi gerektiğine inandırdı.

Hernandez de Cos şunları açıkladı:

Finansal İstikrar Kurulu'nda (FSB) bizler, uygun şekilde düzenlenmediği ve denetlenmediği takdirde, bu piyasaların hızla bir devrilme noktasına ulaşabileceğini kısa süre önce vurguladık.

Bu, İspanya Merkez Bankası'nın geleneksel piyasalarda kriptoyla ilişkili riskler hakkında ilk uyarısı değil. Nisan ayında yayınlanan bir raporda kurum, kripto ve geleneksel piyasalar arasındaki korelasyonun ve stablecoin'lerin yükselişinin ekonomik istikrar için çeşitli riskler getirebileceğini de bildirdi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ