İspanya hükümeti, metaverse ile ilgili gelişmeler için bir dizi hibe ve yardım yayınlayacağını duyurdu.

İspanya, Metaverse Şirketlerine Hibe Verecek

Bu hibeleri almakla ilgilenen kişi ve şirketlerin, Avrupa Birliği veya İspanya'da yerleşik olmaları, dikkate alınması için bir plan sunmaları ve bir dizi gereksinimi karşılamaları gerekecek. İlk hibe grubu oyun ve eğlence sektörüne tahsis edilecek.

İspanya Metaverse'in Uygunluğunu Kabul Ediyor

Dünyanın her yerinden ülkeler artık metaverse ve ilgili teknolojileri gelecek için önemli gelişimsel sütunlar olarak görüyor. İspanya, metaverse ile ilgili projeler için 4 milyon dolardan fazla hibe ayıracağını açıkladı. Ülkenin Ekonomik İşler ve Dijital Dönüşüm Bakanlığı tarafından yönetilecek olan hibe programı, doğrudan Avrupa Birliği'nde veya İspanya'da metaverse projeleri üzerinde çalışan şirket ve bireylere yönlendirilecek.

Bu hibelere başvurmak isteyenler, bakanlığa her projenin kapsamını ve hedeflerini açıklayan bir plan sunmak zorunda. Şirketler veya ekipler için, bu hibelere başvurabilmelerinin bir diğer şartı da kuruluşlarının %25'ini kadınların temsil etmesi gerekmektedir.

Bakanlık, bu programın Avrupa'nın her yerinden şirketleri gelecek planlarının bir parçası olarak metaverse'i dahil etmeye ikna etmesini bekliyor.

Metaverse ile İlgilenen Ülkeler

Meta evren kavramı hala çok geniş olsa da, şirketler zaten alanda bir tür hakimiyet kurmaya çalışıyorlar. Meta veri şu anda bu endüstrilerle yakından ilişkili olduğundan, bu ilk hibe grubu oyun ve video eğlence şirketlerine yönlendirilecek. Aynı zamanda bakanlık, sanal, artırılmış ve genişletilmiş gerçeklikle ilgili şirketleri kullanan deneysel projeleri dahil etmek için bir süreç başlattı.

İspanyol bakanlığının tahmini, metaverse'nin 2026 yılına kadar bir milyar doların üzerinde bir değere sahip olacağı yönünde. Diğer ülkeler de metaverse'i çok ciddiye alıyor. Bunlardan biri, bildirildiğine göre bazı devlet dairelerini ve hizmetlerini metaverse'e hazır hale getirmek için üçüncü taraflarla görüşmelerde bulunan Dubai. Ayrıca, ülkenin sanal varlık düzenleyicisi, metaverse'de bir ofis kuran ilk kişilerden biriydi.

Aynı şekilde diğer ülkeler doğrudan metaverse yatırımlara fon koyuyor. Mayıs ayında Güney Kore, metaverse ile ilgili projelerde çalışan ulusal şirketleri başlatmak için 177 milyon dolarlık bir yatırım açıkladı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ