Banco de Espana'daki kaynaklara göre, İspanyol bankaları artık önümüzdeki üç yıl için sahip oldukları herhangi bir dijital para birimi planını açıklamak zorundalar.

Banco de Espana'daki kaynaklara göre, İspanyol bankaları artık önümüzdeki üç yıl için sahip oldukları herhangi bir dijital para birimi planını açıklamak zorundalar.

İspanya merkez bankası yıllardır kripto para düzenlemeleri konusunda sessiz kaldı. Ancak bu yıl adım atıyor ve varlığını hissettiriyor. Merkez bankası, bu yılın başlarında bir dijital para birimi hizmet sağlayıcıları kaydı başlattı ve şimdi bankalara dönüyor. Banco de Espana'daki kaynaklara göre, İspanyol bankaları artık önümüzdeki üç yıl için sahip oldukları herhangi bir dijital para birimi planını açıklamak zorundalar.

Merkez Bankası, Dijitalleşmenin Finansal Hizmetler Üzerindeki Etkisini Değerlendirmek İstiyor

Madrid merkezli El País Gazetesinin bir raporuna göre, Banco de Espana şimdi bankalardan dijital para birimlerine odaklanan yeni bilgiler istiyor. Merkez bankası, ticari bankaların dijital varlık hizmet sağlayıcılarıyla ilişkilerini, bu tür firmalardaki paylarını ve dijital varlıklara maruz kalabilecekleri diğer riskleri açıklamalarını istiyor. Önümüzdeki üç yıl içinde herhangi bir zamanda token ihraç etmeyi veya mevcut tokenleri saklama sağlamayı planlayan bankaların da bu planları açıklamaları gerekiyor.

Banco de Espana Ayrıca Bankalardan Kripto Kullanarak Sağlamayı Düşündükleri Yeni Ödeme Hizmetlerini Özetlemelerini  İstedi

İspanya Merkez Bankası ayrıca bankalardan kripto para birimleri veya bu tür ürünlerin pazarlanmasıyla ilgili herhangi bir girişimle ilgili olarak sağlamayı düşündükleri ödeme hizmetlerini özetlemelerini istedi. Regülatördeki kaynaklar El País'e, bankanın bu bilgiyi istemesinin nedeninin "kuruluşların iş modelinin evrimini ve devam etmekte olan dijitalleşme ve finansal inovasyon sürecinin onlar üzerindeki etkisini" bilmek olduğunu söyledi. Yeni önlemler, İspanya'nın önde gelen bankalarının dijital para birimlerini benimsemeye başlamasıyla birlikte geliyor. İspanya'nın en büyüğü olan Banco Santander, dijital para birimi ETF'si için çalıştığını açıkladı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ