İspanyol hazinesi, ülkedeki kripto para varlıklarının raporlanması ve vergilendirilmesiyle ilgili yeni bir dizi şart getirdi.

İspanyol Hazinesi, Yeni Kripto Vergi Modelini Tanıttı

Yeni kurallar, vergi mükelleflerinin tüm kripto para varlıklarını vergi makamlarına açıklama yükümlülüğünün yanı sıra menşe ve varış adresleri ile yapılan işlemlerin ayrıntıları da dahil olmak üzere avro cinsinden değerlerini içeriyor.

İspanyol Hazinesi Yeni Kripto Kurallarını Teklif Etti

İspanya, kripto para sahiplerine gelince vergilendirme aparatını keskinleştiriyor. İspanyol Hazinesi, kripto para birimi sahiplerine ve operatörlerine uygulanacak ve bazılarının aşırı olduğunu düşündüğü yükümlülükler getiren yeni bir kurallar dizisi önerdi. Halen gözden geçirilmekte olan ve onaylanması gereken Hazine Bakanlığı tarafından sunulan yeni kurallar, kripto para birimi sahiplerinin kripto para varlıklarını ve avro cinsinden değerlerini açıklamaları gerekebileceğini belirtiyor.

Bu kurallar ayrıca, bu verileri İspanyol vergi düzenleyicilerine de sağlamak zorunda kalacak olan saklama sağlayıcıları ve kripto para borsaları için geçerli olacaktır.

Başlangıç ve varış adresleri de dahil olmak üzere kripto para birimi işlemleri, kripto para biriminin türü ve bununla ilişkili değeriyle birlikte rapor edilmelidir.

Ancak belge, vergi mükelleflerinin bu verileri vermesi gereken asgari tutarı belirler. Vatandaşın kripto para birimi varlıkları 50.000 € (52.854 $) değerinin altındaysa, bu bilgileri vergi makamlarına sunma görevi olmayacak.

Kripto Vergilendirme Sıkıntıları

İspanyol vergi makamları, vatandaşlar tarafından ülke dışında tutulan mülklerin ve malların vergilendirilmesiyle ilgili olan ve kısmen yasa dışı ilan edilen Model 720'nin yasallığı ile ilgili sorunlar yaşadıktan sonra kripto para birimlerinin dahil edildiği yeni bir model tanımlamaya çalışıyorlar. Avrupa Birliği cezalarının ağırlığı nedeniyle.

Bu yeni tanımlarla İspanyol yetkililer, ülke içinde ve dışında kripto sahiplerinin tüm görevlerini tanımlayacak bir Model 721 yaratma yolundalar. Kurallar, onaylandığı takdirde 2023'ten itibaren ancak 2022'de yapılan hareketler de dikkate alınarak uygulanacaktır.

İspanya Merkez Bankası, ülkede faaliyet gösteren sanal varlık servis sağlayıcılarının (VASP'ler) kaydında da aktif olmuştur. Ülkede faaliyet göstermesi gereken kripto kaydı, halihazırda 17 borsa ve saklama sağlayıcısını bünyesine kattı, ancak kripto endüstrisindeki bazı büyük isimler henüz kayıt olmadı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ