İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, virüsü taşıyan veya virüs taşıyıcılarıyla temas halinde olan insanları bulmak için terörle mücadele takibinin kullanılmasını önerdi.

İsrail’in Koronavirüs İçeren Yeni Planı Veri Gizliliğini Tehdit Ediyor

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, virüsü taşıyan veya virüs taşıyıcılarıyla temas halinde olan insanları bulmak için terörle mücadele takibinin kullanılmasını önerdi.

Reuters haberine göre, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, koronavirüslü kişileri gerçek zamanlı olarak bulabilecek bir izleme sistemi kullanılmasını önerdi. Öneri, vatandaşların veri gizliliğini tehlikeye attığı için bazı tartışmalara yol açtı.

İsrail, koronavirüs pandemisine karşı koymak için terörle mücadele teknolojisine başvuruyor.

İsrail hükümeti tarafından siber teknoloji izleme fikri endişe yarattı. İsrail başbakanı Netanyahu, çok yakında ülkede koronavirüs içermek için terörle mücadele etmek zorunda kalacakları dijital araçları kullanmaya başlayacaklarını söyledi. Başbakan, Adalet Bakanlığı'nın onayını talep ettiğini, çünkü bu tür tedbirlerin hastaların mahremiyetini ihlal edebileceğini bildirdi.

İnsan Hakları uzmanları, vatandaşları izlemek için teknoloji kullanımı konusunda endişeli.

 İsrail'deki Sivil Haklar Derneği ile bir gizlilik uzmanı olan Avner Pinchuk, bu yeteneklerin karantina ihlallerini ve koronavirüs hastalarının diğer aktivitelerini tespit etmek için enfekte kişilerin cep telefonlarının gerçek zamanlı izlenmesini içerebileceğini bildirdi. Pinchuk kararla ilgili endişesini dile getirdi. Bunların benzersiz koşullar olduğunu anladığını söylemeye devam etti, ancak potansiyel olarak aşırı erişim gibi görünüyor. Yetkili, yeni önlemlerin ne kadar müdahaleci olduğuna bağlı olacağını da sözlerine ekledi. Çevrimiçi gizlilik savunucusu Edward Snowden de ABD'li milletvekilleri tarafından vatandaşların veri gizliliğini tehdit eden bir tasarıyı eleştirdi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ