İsrail Terör Finansmanı ve Kara Para Aklama ile Mücadele Kurumu, kripto ve Fintech sektörlerine uygulanan düzenlemelerin sıkılaştırıldığını duyurdu.

İsrail Terör Finansmanı ve Kara Para Aklama ile Mücadele Kurumu, kripto ve Fintech sektörlerine uygulanan düzenlemelerin sıkılaştırıldığını duyurdu.

İsrail, kripto para suçlarını engellemek için kripto düzenlemelerini sıkılaştırıyor. Terör Finansmanı ve Kara Para Aklama ile Mücadele Kurumu, yetkili direktör aracılığıyla, suç faaliyetleriyle mücadele ve kripto para birimi ve diğer FinTech ürünlerinin kullanımını normalleştirmek için yeni düzenlemelerin yürürlüğe girdiğini duyurdu. Yetkili direktör Shlomit Wegman'a göre, bu düzenlemeleri uygulamak, düzen ve net standartlar oluşturmaya yardımcı olacaktır.

Yeni Kripto Düzenlemeleri, FATF Yönergelerine Dayanmaktadır

Yeni kripto düzenlemelerinin, potansiyel müşterilerin zihinlerini rahatlatarak kripto şirketlerine uyumlu olması bekleniyor. Düzenlemeler, 2018'de Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından uygulanan standartların doğrudan bir sonucudur. Mali Eylem Görev Gücü, 39 üyeden ve toplu olarak 200 yargı alanını kapsayan FATF tarzı bölgesel organlardan oluşan küresel bir ağdan oluşur. Aynı zamanda, kıskanılmaz öz-düzenleme görevini de ortadan kaldırır. Daha önce düzenleyici gözetim eksikliği ve farklı kripto varlıkları arasında paranın hareket etme hızı nedeniyle, kara para aklama daha önce İsrail'de gelişti.

İsrail, Kripto Suçlarıyla Mücadele Etmek İçin Diğer Ülkelerle Ortaklık Kuruyor

Daha önce İsrail, Bitcoin ve Monero gibi kripto para birimlerinin gaspçıların başlıca tercihi haline geldiği fidye yazılımı saldırılarıyla mücadele etmek için ABD Hazine Bakanlığı ile ortaklık kurdu. İsrail Ulusal Terörle Mücadele Finansmanı Bürosu, kısa süre önce, diğerlerinin yanı sıra Hamas askeri kanadı tarafından kullanılmak üzere Hamas örgütüne aktarılan kripto paralara el koydu. Bunun öncesinde Hamas'a yapılan kripto para bağışlarında bir artış yaşandı. Bu durumda, kripto borsaları ile etkileşim, kolluk kuvvetlerinin suç fonlarını dondurmasını kolaylaştıran Aşil topuğuydu. Kripto şirketlerinin artık bankalar gibi raporlar göndermesi gerekiyor ve dijital kağıt izlerinin ayrıntı düzeyini iyileştirmek için kapsamlı müşteri tanımlama standartları benimsenecek.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ