İsrail, kripto paraları mülk olarak vergilendirecek

İsrail Vergi Dairesi (ITA), dün, ülkenin kripto para birimlerini mülk olarak vergi üreteceğine dair bir genelge yayınladı.

Vergi otoritesi 12 Ocak'ta sanal para birimlerini "yatırım amacıyla kullanılabilecek takas için kullanılan birim" olarak nitelendiren bir genelge taslağını yayımladı. Bu tanım gereğince:

"Bu para birimleri 'varlık' olarak kabul edilecek ve bir 'satış' olarak satılacak ve satışlarından elde edilen gelirler sermaye geliri olarak sınıflandırılacaktır."

Açıklamanın son hali, İsrail haber dağıtım kuruluşu Haaretz'e göre, kriptoya, İsrail'de özel yatırımcılar için yüzde 25, işletmelerde yüzde 47 oranında marjinal faiz oranı ile vergilendirileceği yazıyor. ABD İç Vergi Dairesi (IRS) Mart 2014'ten beri kripto para birimlerini mülk olarak veriyor.

Kripto paralara KDV uygulaması bireysel yatırımcılara uygulanmayacak

Kripto, "yalnızca yatırım amaçlı" kullanılan "maddi olmayan bir varlık" olarak kabul edildiğinden, İsrail'in genel tüketim katma değer vergisi (KDV) bireysel yatırımcılar için eklenmeyecek, ancak şirketlerin KDV ödemesi gerekecek. Belgede ayrıca, madencilerin KDV amaçlı "satıcı" olarak sınıflandırılacağı belirtiliyor.

Haaretz, İsrail hukuk firması Ziv Sharon & Company'de avukat olan Shahar Strauss'un yeni kripto emlak vergisi tanımını kabul etmediğini bildirdi:

"Ajansın tutumu ekonomik gerçekleri görmezden geliyor. Vergi Dairesine göre, İsrail ve diğer birçok ülkede kullanılamayan bazı dijital para birimlerine para yatırma, para birimi tanımına uyuyor ve bu nedenle vergiden muafiyet hakkı var, buna karşın dijital para birimine yatırım yapılmıyor"

Ocak ayında İsrail vergi makamları, (ICO) için KDV ile vergi metotlarına göre tasfiye yasa taslağı çıkardılar. Bu haftanın genelgesinde ICO vergileri konusundaki kararlardan söz edilmemektedir. İsrail hükümeti, ülke çapında karaborsa işlemlerini sınırlamanın olası bir yolu olarak, Aralık 2017'den bu yana bir dijital şekeli olan kendi kripto parasını serbest bırakmayı düşünüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ