Tel Aviv merkezli İbranice bir finans gazetesi olan Globes'a göre, İsrail Bankası merkez bankası dijital para birimi dijital şekeli Ethereum kullanarak özel izinli bir ekosistemde test ediyor.

İsrail Merkez Bankası, Ethereum Kullanarak Dijital Şekeli Test Ediyor

Tel Aviv merkezli İbranice bir finans gazetesi olan Globes'a göre, İsrail Bankası merkez bankası dijital para birimi dijital şekeli Ethereum ETH ağını kullanarak özel izinli bir ekosistemde test ediyor.

Detaylarda neler var?

Mayıs ayında, İsrail Bankası, dijital bir şekel ihracının potansiyel ihracına ilişkin kamuoyunun yorumunu talep eden bir rapor yayınladı. 2017'den bu yana CBDC konusunu değerlendirdiğini söyleyen banka, "Dijital şekel çıkarma niyetinde olup olmadığına henüz karar vermediğini, ancak dijital ekonomideki ve ödemelerdeki hızlı gelişmeler göz önüne alındığında ve Büyük merkez bankalarının konuyla ilgili çalışmalarını göz önünde bulundurarak, İsrail Bankası, dijital bir şekelin potansiyel ihracına yönelik araştırmalarını ve hazırlıklarını hızlandırıyor.” açıklamasında bulunuyor.

Blockchain yazılım şirketi Consensys'in Güney Afrikalı lideri Monica Singer, Forkast.News'e şunları söyledi: "CBDC'lerin olası uygulamasını test eden birçok merkez bankası bunu özel, izinli bir ekosistemde yapıyor ve birçoğu Ethereum kullanıyor." Ethereum, akıllı sözleşme işlevine sahip, merkezi olmayan, açık kaynaklı bir blok zinciridir.

Singer, programlanabilir para kavramının en önemli kavram olduğunu söyledi. “Akıllı sözleşme, merkez bankasının, mahremiyete izin verilecek ve belirli bir miktarın üzerinde, örneğin kara para aklamayı önlemek için mahremiyete izin verilmeyecek CBDC işlemlerinin seviyesini belirlemesine izin verecek. Vergilerin gerçek zamanlı olarak ödenmesini programlayabilirsiniz. Hazinenin vatandaşlarına sosyal hibeler, devlet emeklilik fonları veya evrensel temel gelir dağıtmayı önerdiği ülkelerde, bu işlem vatandaşların cüzdanlarına gerçek zamanlı olarak yapılacak. Ödeme almak için çeke veya banka şubesinin önünde durmaya gerek yok.”

Merkez bankalarının bankası olan Uluslararası Ödemeler Bankası, bu hafta yayınlanan yıllık ekonomik raporunda "para sistemi için yeni bir bölümün habercisi" olduklarını söyleyerek CBDC'lere tam destek verdi. Merkez bankalarıyla ilgili yakın tarihli bir BIS anketine göre, %86'sı aktif olarak CBDC'leri araştırıyor, %60'ı teknolojiyi deniyor ve %14'ü pilot projeler uyguluyordu. Asya'da Çin, CBDC gelişiminde en önde olan ülkedir ve Hong Kong, Japonya, Güney Kore, Singapur ve Tayland da CBDC'lerin toptan ve perakende kullanımlarını araştırmaktadır.

Kripto para dünyası ilerleyen zaman dilimlerinde merkez bankalarının çıkaracağı dijital para birimleri ile birlikte varlığını sürdürecek gibi duruyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ