Bank Leumi, dijital kolu Pepper Invest aracılığıyla kullanıcılarının Bitcoin ve Ethereum ticareti yapmasına izin verecek.

 Bank Leumi, dijital kolu Pepper Invest aracılığıyla kullanıcılarının Bitcoin ve Ethereum ticareti yapmasına izin verecek. Bankacılık devi, kripto hizmetlerini ABD blok zinciri şirketi Paxos ile ortaklaşa sunacağı düzenleyici bir onay bekliyor.

Geçen yıl boyunca, geleneksel bankacılık kurumları kriptoya her zamankinden daha yakın oldu. Kripto tabanlı borsalardan gelen rekabeti gerekçe göstererek, bankacılık oyuncuları da kripto ticareti hizmetleri sunmaya başladı.

24 Mart Perşembe günü, İsrail bankacılık devi Bank Leumi, ülkede kripto ticareti hizmetlerini duyuran ilk banka oldu. Banka, ABD blockchain firması Paxos ile ortaklık kurdu ve dijital kolu Pepper Invest aracılığıyla kripto ticaretini kolaylaştıracak.

Leumi, Pepper Invest kullanıcılarının işlem başına en az 50 Şekel (veya 16 ABD Doları) değerinde dijital varlıkları satın alabileceklerini, satabileceklerini ve tutabileceklerini söyledi. Ancak şu anda hizmet, yalnızca iki dijital varlıkta alım satıma izin veriyor .

Bununla birlikte, aynısı için düzenleyici onayı hala beklemede. Ancak Bank Leumi, düzenleyici onayı aldıktan hemen sonra kripto alım satım hizmetini başlatmaya hazır. Pepper Invest, müşterileri için kripto alım satım hizmetlerini basitleştirmenin yanı sıra vergi karmaşıklıklarını yönetecek ve ayrıca İsrail Vergi Dairesi kurallarına göre vergi toplayacak. Ayrıca, müşteriler dijital cüzdanı indirmeden bu hizmetten yararlanabilirler. Bank Leumi'nin resmi açıklaması şöyle:

Basit satış prosedürü, mevcut araçları kullanarak kripto para birimlerini cari hesapta bulunan paraya dönüştürmenin mevcut zorluğuyla ilgili olarak önemli bir yeniliktir.

İsrail ve Kripto Kuralları

İsrail Vergi Dairesi'ne göre, İsrail'de dijital varlıkların kullanımı vergiye tabidir ve bir sanal ödeme aracı olarak kabul edilir. Bununla birlikte, İsrail'in en iyi bankalarından biri tarafından Bitcoin ve Ethereum ticaretini kolaylaştırmak, kripto benimsemenin başlangıcı olarak kabul edilebilir. Son gelişmeden bahseden Pepper CEO'su Uri Natan, İsrail'de kripto ticaretine öncülük etme konusunda şunları söyledi:

İsrail'deki bankacılık sisteminde ilk ve dünyadaki birkaç kişiden biri olmaktan gurur duyuyoruz, müşterilerimize bir cüzdan indirmeye gerek kalmadan basit, güvenli ve güvenilir bir şekilde kripto para ticareti yapmalarını sunuyoruz.

Öte yandan, İsrail merkez bankası kendi merkez bankası dijital para birimini (CBDC) piyasaya sürmek için çalışıyor. İlginç bir şekilde, İsrail Bankası, Ethereum blok zinciri ağında Digital Shekel'i başlatmak istiyor.

Merkez bankası CBDC ile denemeler yaptığı için şu an için hiçbir şey kesin değil. İsrail Bankası Yoav Soffer'daki CBDC proje yöneticisi şunları söyledi:

Ethereum teknolojisiyle bir deneme yaptık, bunun mutlaka kullanacağımız teknoloji olduğunu düşündüğümüz için değil, avantajlarını ve dezavantajlarını anlamak için ellerimizi kirletebileceğimiz bir teknoloji olduğu için.

İsrail Bankası, CBDC'nin piyasaya sürülmesiyle ilgili herhangi bir nihai tarih açıklamadı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ