Tahminde bulunmak doğal bir insan eğilimidir. İnsanlık, doğru tahminlerde bulunan kimseleri alkışlar yanlış tahminlerde bulunan kimseleri ise yerin dibine geçirir.

İşte 2019 Yılının En Kötü Bitcoin Tahminleri

Uzun yıllardır, kripto endüstrisi yüksek dalgalanmalara ve volatiliteye eğilimlidir. Aslında kimse önümüzdeki yıllarda, dakikalarda, saatlerde, günlerde, haftalarda, aylarda neler ortaya çıkacağını tahmin edemez.

Herkes Bitcoin'in (BTC) öleceğini tahmin ettiğinde, fiyatı neredeyse 20.000 dolara ulaşmıştı. Tersine, insanlar 1 milyon dolara çarpacağını düşündüğünde, 3,200 dolara düştü.

2019 sona erdiğinde, Bitcoin'in fiyatı 7.300 dolar civarında seyrediyor. Bu işaretin dışında, özellikle tahminlerine göre çok iyimser olan Bitcoin evangelistlerinden birçok tahmin vardı.

Mike Novogratz: 20 bin dolar

Galaxy Digital CEO'su Mike Novogratz tarafından tahminde Bitcoin fiyatının 2019'un sonundan önce tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.000 $'a çıkacağını varsaydı.

Novogratz'ın fiyat tahmininde iyimser olmasının ek nedenleri, Facebook'un Libra’sı ve Telegram'ın TON'unun piyasaya sürülme beklentisinin artmasıydı.

Alman Bankası BayernLB: 90 bin dolar

Çoğu zaman bankalar Bitcoin’in fiyat artışı lehine görüşler ortaya çıkmaz. Ancak, Münih merkezli, devlet bankası BayernLB, kripto para için büyük bir sıçrama öngördü. 1 Ekim'de yayınlanan bir raporda, Alman bankası, Bitcoin yarılanmasının etkilerinin henüz mevcut fiyat faktörlerine dahil edilmediğini öne sürdü.

Banka, başka bir değer varlığı deposu olan altının yüksek stok / akış oranını “binyıl boyunca zor yoldan” kazanmak zorunda olduğunu bile öne sürdü.

“Bitcoin için Mayıs 2020 stok / akış oranı modele dahil edilirse, yaklaşık 90.000 USD'lik bir fiyat düşüyor. Bu, önümüzdeki yarılanma etkisinin yaklaşık 8.000 USD'lik mevcut Bitcoin fiyatında pek fiyatlandırılmadığı anlamına gelecektir. ”

Anthony Pompliano: 100 bin dolar

Morgan Creek'in kurucusu olan Anthony Pompliano'nun 100.000 dolarlık tahmini 2017'de Bitcoin’in fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesinden düşmeden geldi. Daha sonra BTC'nin 3000 $'a kadar düşebileceğini, ardından 2019'dan itibaren yükselişe devam edeceğini söyledi ve öyle de oldu.

Bir Bitcoin patlaması için 100,000 dolarlık iyimserliği henüz ölmedi. 2 Temmuz 2019'da BloxLive.tv ile yaptığı bir röportajda, BTC'nin 2021'in sonuna kadar 100.000 dolara ulaşacağını tahmin etti. Tahmininin arkasındaki temel ölçütün Bitcoin yarılanmasının Mayıs 2020'de - madencilik ödüllerinin yarı yarıya azaltılacağı zaman olduğunu vurguluyor.

Simon Peters: 100 Bin Dolar

26 Haziran'da eToro analisti Simon Peters, BTC 11.800 $ 'a ulaştığında, 20.000 $' lık rekor bir rakama ulaşmanın 14 gün sürdüğünü fark etti. Tahminlerini aynı örüntüye dayandırdığında, Bitcoin'in bu yıl bile parabolik yörüngesine devam edeceğini varsaydı.

Bu ralliyi tüm zamanların en yükseğine ulaşandan ayıran şeyin, onun organik doğası olduğunu düşünüyordu. Son rallinin, Google'da “Bitcoin satın al” gibi terimlerle ilgili bir artışla birlikte pek çok yanlış bilgiyle desteklendi.

Pazara giren sermayenin, fonlarını daha önce stablecoinlere park etmiş olan kurumlardan ve yatırımcılardan geldiğine bakıldığında, yaklaşan boğa koşusunun bu yatırımcılar tarafından topraklanacağını varsaydı.

Bu faktörlere ek olarak, Bitcoin’in kazançlarının altcoin pahasına olacağını ve pazar hakimiyeti artmaya devam edeceğini bile önerdi. Tüm bu faktörler göz önüne alındığında Peters, BTC fiyatlarının yıl sonuna kadar 50.000 $ veya 100.000 $ 'a çarpabileceğini tahmin etmişti

Aşırı Yanlış Tahminler
Tim Draper: 250.000 ABD doları

Milyarder ve ünlü yatırımcı Tim Draper, Haziran 2014'te ABD Marshals Servisi tarafından ele geçirilen ve halka açık artırmaya çıkarılan yaklaşık 30.000 Bitcoin satın aldı.

Draper bir keresinde Bitcoin başına 250.000 dolarlık fiyat tahmininin "muhafazakar" olduğunu söyledi. Daha önceki fiyat tahmini, küresel kitle kabulü gibi faktörlere dayanıyor.

McAfee: 1 Milyon ABD Doları

Eksantrik yorumlar ve genel tahminler hakkında konuşurken, John McAfee buraya dahil edilmeli. 30 Eylül'deki bir Forbes röportajında, BTC öngörüsünün gelecek yıl sonuna kadar 500.000 dolara ulaştığı sorulduğunda, tahminini iki katına çıkardı.

Aynı röportajda, düşünce çizgisinin ardındaki akıl yürütme sorulduğunda, “Gerçek olalım, yedi milyonu sonsuza dek kaybedilmiş olan sadece 21 milyon Bitcoin var ve sonra Satoshi öldüğünde, birkaç milyon daha Bitcoin bulunuyor. ”

Kıtlık argümanı, klasik arz ve iktisat teorisine inanan insanlara hitap ediyor. Ancak, sıradan kullanıcıların çoğu için, sadece 800.000 Bitcoin cüzdanının 1 BTC'den fazla olduğu düşünüldüğünde, bu argüman temelsiz kalıyor. Bitcoin sahiplerinin büyük çoğunluğunun çok az Bitcoin’i bulunuyor.

Peter Schiff: 4.000 Dolar veya Daha Aşağısı

Eylül ayında, Bitcoin birkaç saat içinde 9.700 $'dan 8.000 $'a düştüğünde, uzun süredir Bitcoin şüphecisi Peter Schiff, bu büyük dökülmenin düşüşün sadece başlangıcı olduğunu iddia ederek, “Hızlı bir iniş için riskin 4000 dolar seviyelerine işaret ettiğini” belirtti.

Schiff’in eleştirileri, çoğu Bitcoin savunucusu için sürpriz olmadı. 31 Temmuz'da Pompliano'yu tartıştı. İkili, sosyal medyada daha önce gayri resmi olarak “Bitcoin ve Altınla ilgilim olarak” birçok kez karşı karşıya gelmişti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ