Beklentilere göre Fed, paranın Bitcoin gibi riskli varlıklara geri akmasına izin vererek 2024 yılına kadar niceliksel sıkılaştırıcı para politikasını gevşetecek.

İşte Bir Sonraki Büyük Bitcoin Boğa Koşusunun 2024

Beklentilere göre Fed, paranın Bitcoin gibi riskli varlıklara geri akmasına izin vererek 2024 yılına kadar niceliksel sıkılaştırıcı para politikasını gevşetecek. Ayrıca, Bitcoin ağı 2024'te bir sonraki büyük boğa koşusunun temelini oluşturacak olan yarılanma olayından geçecek.

Bitcoin, geçen yıl Kasım 2021'de büyük bir boğa koşusu sırasında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000 $'a ulaştı. O zamandan beri, BTC fiyatı yana doğru hareket ediyor ve bu haftaki acımasız piyasa çöküşü sırasında Bitcoin 20.000 dolara düştü.

Bitcoin (BTC) Kritik Desteği Kırmaktan Kıl Payı Kurtuldu, En Kötüsü Bitti Mi?

Görünüşe göre Bitcoin, mevcut küresel makro koşullar nedeniyle yakın zamanda ayı pençesinden çıkmayabilir. Tarihsel eğilimlere göre, Bitcoin boğa koşusu dört yılda bir gelir. Ancak bu sefer, 2024'te bir yıl daha erken gelebilir. Bir sonraki büyük Bitcoin boğa koşusunun 2024'e kadar gerçekleşmesinin bazı temel nedenlerine bir göz atalım.

Küresel Makro Perspektif

ABD'deki yüksek enflasyon nedeniyle, Federal Rezerv Çarşamba günkü FOMC toplantısında faiz oranlarında 75 baz puanlık bir artış açıkladı. Bu, ABD enflasyonunun kırk yılın zirvesine sıçramasıyla 28 yılın en yüksek faiz artışı oldu.

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, enflasyonun düştüğüne dair "zorlayıcı kanıtlar" bulunana kadar faiz artırımlarıyla durmayacaklarını açıkça belirtti. Fed piyasa likiditesini çekmeyi planlarken, paranın tahvil gibi daha istikrarlı varlıklara akması muhtemel. ABD 10 Yıllık Hazine Getirisi şimdiden yüzde 3.5 gibi yüksek bir seviyede ilerliyor.

Piyasa analisti @tedtalksmacro'ya göre, politika yapıcılar muhtemelen 2024'te oranları düşürmeye başlayacakları için işler tersine dönmeye başlayabilir. Yakın tarihli yazılarından birinde analist şunları yazıyor:

2024, kripto için önümüzdeki büyük yıl   bekleyen düzenleyici rüzgarlar. Fed'in güncellenmiş projeksiyon materyali, politika yapıcıların 2024'te oranları düşürmeye başlamayı beklediklerini gösterdi. Bu da bir sonraki Bitcoin yarılanmasıyla uyumlu! Şimdi ve o zaman arasında, veriler bozulana kadar resim kasvetli.

Ancak, önceki yarılanma döngülerine göre, Bitcoin ralliden 12 ay sonra her zaman tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Bitcoin İçin İşler Ne Zaman Daha İyi Görünmeye Başlayacak?

Kesin dibi tahmin etmek her zaman zordur. Ancak tarihsel eğilimler ve geçmiş grafik kalıpları her zaman rehberli bir karar vermenize yardımcı olur. Popüler kripto analisti Rekt Capital, Bitcoin'in 2022'ye kadar önümüzdeki altı ay içinde büyük bir konsolidasyona girebileceğini yazıyor. Ayrıca BTC'nin sıkı bir konsolidasyon aralığında işlem görmesini bekliyor.

Analist ayrıca Bitcoin'in önceki dipler ile sonraki yarılanma döngüleri arasında bir korelasyon çizerek 2022'nin 4. çeyreğine kadar son dibi görebileceğine inanıyor. Analist şunları yazdı: “2015'te BTC, Halving'den 547 gün önce dibe vurdu. 2018'de $BTC, Halving'den 517 gün önce dibe vurdu (Mart 2020 çöküşünde indirim). Bitcoin, yaklaşan Nisan 2024 Halving'den 517-547 gün önce dibe inecekse… O zaman dip bu yılın 4. çeyreğinde gerçekleşecek”.

Öte yandan, Fidelity, mevcut kavşakta Bitcoin'in değerinin düşük olduğuna ve aşırı satıldığına inanıyor. Bitcoin maksimalist ve MicroStrategy CEO'su Michael Saylor, birisi dört yıllık bir ufka yatırım yapıyorsa bunun iyi bir giriş noktası olabileceğini öne sürdü.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ