Varlığın piyasa değeri yaklaşık 800 milyar dolar silindiğinden altın (XAU) fiyatı 2020'nin en düşük seviyesine geriledi.

İşte Bitcoin İle Kıyaslandığında Altındaki Değer Kaybı

Varlığın piyasa değeri yaklaşık 800 milyar dolar silindiğinden altın (XAU) fiyatı 2020'nin en düşük seviyesine geriledi.

Bitcoin'in 12 Mart'ta gerçekleşen yüzde kırk dalgası, güvenli liman statüsünde onarılamaz bir göçük oluşturdu. Bununla birlikte, geleneksel olarak bir değer deposu olarak kabul edilen altın da batıyor.

8 trilyon dolarlık sarı metalin fiyatı sadece birkaç gün içinde yüzde onun üzerinde düştü. Bu değer kaybı Bitcoin’in piyasa değerinin sekiz katı kadar.

Altın acı verici bir satışa katlanıyor

2020'ye yüksek bir değerle başladıktan sonra, altın son zamanlarda 1.500 $ 'lık yeni düşük seviyesine geriledi. Yazım sırasında spot altın fiyatı yüzde dörtten fazla düştü ve 13 Mart, ayılar bir boğa trendi olması gereken şeyi kontrol altına aldığından varlık için en kötü günlerden biri olma yolunda ilerliyor.

Europe Pacific Capital CEO'su Peter Schiff, bu satışları ABD doları endeksini güçlendiren artan cesur getirilere bağlamakta.

Bu arada, Kitco'nun baş analisti Jim Wyckoff da düşüşün günümüz borsa rallisiyle bağlantılı olduğunu düşünüyor.

Nakit saltanatı devam edecek mi?

Bugün erken saatlerde, tüccar Henrik Zeberg, Bitcoin benzeri bir satışın altın için de olabileceği konusunda uyardı. Zeberg, bu varlıkların her ikisinin de deflasyon nedeniyle çökeceğine ve nakitlerin kral olarak kalacağına inanıyor.

 BlockTowerCapital CTO Ari Paul, BTC fiyatının 2008'de olduğu gibi altının geri çektiği ekonomik durgunluk sırasında gecikmeli bir ralli yaşayabileceğinden emin.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ