Bitcoin Halving ya da Bitcoin yarılanması. Yeni Bitcoin'lerin çıkarılma oranını yarıya indiren bir olay. Dört yılda bir gerçekleşiyor.

İşte Bütün Ayrıntılarıyla Bitcoin Halving

Birçok kişinin bildiği gibi, Bitcoin’in (BTC) tedariki sonlu. 21 milyon token üretildiğinde, ağ daha fazla üretmeyi bırakacak. Bitcoin'in genellikle “dijital altın” olarak adlandırılmasının ana nedenlerinden biri de - tıpkı sarı metalde olduğu gibi, dünyada yalnızca sınırlı bir miktarın olması ve bir gün bunların hepsinin çıkarılmış olması.

Şu anda dolaşımda yaklaşık 18 milyon BTC var, bu da toplam arzın kabaca % 85'ini oluşturuyor. Ancak bu kripto para biriminin herhangi bir zamanda sınırına ulaşmak üzere olduğu anlamına gelmiyor. Sebep, en baştan itibaren blok zincirine kodlanmış olan protokol: Her 210.000 blokta, Bitcoin “Halving” veya “yarılanma” olarak adlandırılan işlemi gerçekleştiriyor ve yeni madeni para üretmek daha zorlaşıyor, tıpkı altın madenciliğinde olduğu gibi. Bu yüzden yeni mevduat bulmak zamanla daha zorlu hale gelir.

Daha spesifik olarak, protokol blok ödülünü yarıya indiriyor. Bu nedenle, bir Bitcoin halving etkinliği gerçekleştiğinde, madenciler işlemleri doğrulamak için % 50 daha az BTC almaya başlar.

Bitcoin “Blok Ödül” Nedir?

Kısacası: Bir madencinin blok zincirine ekledikleri her yeni blok için aldığı BTC miktarı.

Bu kavramı daha derinlemesine açıklamak için, kısaca Bitcoin'in köklerine - blok zincirine - geri dönelim. En basit anlamıyla, bir blok zincir, her biri yaklaşık 1 MB büyüklüğündeki bloklarda işlemleri hakkında bilgi depolayan dijital bir defterdir. Örneğin, A kişisi Bitcoin'i B kişisine gönderdiğinde, bu işlem aynı anda gerçekleşen yaklaşık 500 işlemle birlikte bir blokta saklanır.

Bir blok ödül, madencilik donanımları ile oldukça karmaşık matematik problemlerini çözerek, yeni bir bloğu başarılı bir şekilde doğruladığında / madencileştirdiğinde madencilerin aldığı kripto para birimi miktarıdır.

Bir Sonraki Halvingden Sonra Madenciler Ne Kadar Bitcoin Alacak?

Her yeni blok 6.25 BTC üretecek. Başlangıçta ödül bu rakamın sekiz katıydı.

Bitcoin 2009 yılında piyasaya sürüldüğünde madenciler blok başına 50 BTC alıyorlardı. Böylece, Kasım 2012'de madencilerin her blok için 25 BTC almaya başladıkları bir sonraki Halving gerçekleşmeden önce toplam 10.500.000 BTC üretildi.

Aşırı cömert bir bonus gibi görünebilir (mevcut değere göre blok başına 365.000 ABD dolarından fazla), ancak ağ sadece o zaman gelişmeye başlamıştı ve hiç kimse insanların kendilerine layık bir konsept bulmaya devam edip etmeyeceğini bilmiyordu. Bilgisayar işlem gücünü canlı tutmak için Bitcoin’i blockchain'e yatırıyorlardı.

Dikkate alınması gereken bir başka gerçek ise, bu dönemin tüm zamanların en yüksek piyasa fiyatının Haziran 2011'de BTC başına 31 $ olmasıydı, ancak daha sonra patlayan "balon" ve Bitcoin'in yıl sonuna kadar 2 $ 'a döndüğü gerçeğini unutmayalım. Bununla birlikte, madencilik nihayetinde erken gelenler için çok daha karlı olduğu ortaya çıktı, bu Bitcoin eleştirmenlerinin buna Ponzi şeması demesinin önemli bir nedeni aynı zamanda

İkinci Bitcoin halving etkinliği 6 Temmuz 2016'da gerçekleşti, 420.000 numaralı blok üretildi ve madenciler mevcut oran olan her yeni blok için 12,5 BTC toplamaya başladı. Üçüncü halving etkinliği, bu oranı yine yarıya indirecek ve bu da blok ödülünü sadece 6.25 BTC'ye veya mevcut piyasa fiyatı göz önüne alındığında 45.000 dolara düşürecek.

Bir sonraki Bitcoin Halving Etkinliği Ne Zaman Gerçekleşecek?

Mevcut performansa bağlı olarak 18 Mayıs 2020'de başlayan hafta, ancak 14 Mayıs olabilir.

Bu noktada tarih % 100 kesin değildir, çünkü yeni bloklar üretmek için geçen süre hızlandırabilir veya yavaşlayabilir. Ortalama olarak, ağ her on dakikada bir blok üretir.

En son halving etkinliği, 21 milyonuncu BTC mayınlı olduğu için 2140 yılında herhangi bir zamanda olacak. Bu gerçekleştiğinde, madenciler blok ödülleri almayı bırakacak, ancak geri kalan gelir kaynağını da koruyacak - aynı zamanda topladıkları işlemlerde ödenecek.

Bitcoin Madencileri Hala İlgilenecek mi?

Bazı küçük oyuncular ayrılmak zorunda kalabilir (veya en azından donanımlarını yükseltebilirler).

Bu noktada, Bitcoin madenciliğinin büyük kısmı, 2018'de bir noktada 12 milyar dolar değerindeki Çin merkezli şirket olan Bitmain gibi devler tarafından gerçekleştiriliyor. Bitmain, binlerce yüksek, son derece güçlü ve yüksek enerji tüketen makine ile blokları onaylıyor. Öğrencilerin veya diğer bireylerin kullandığı temel kurulumlara göre çok daha verimli olan uygulamaya özel entegre devre madencileri söz konusu.

Blok ödülü daha az önemli hale geldikçe, üretim maliyetlerini zar zor karşılayan maden kuleleri piyasadan çekilmeye zorlanacak. Hala Bitcoin'i düşürülmüş oranlarda maden yapmaya istekli firmalar olacak, ancak sonuç olarak pazar daha az merkezsiz hale gelebilir (yani, pasta daha az parçaya bölünecek). Yine de, BTC'yi benimsemenin yeni ve daha etkili yolları ortaya çıkarak potansiyel olarak küçük işletmelerin katılımını mümkün kılabilir.

Bitcoin Fiyatı Değişecek mi?

Tarihsel olarak, fiyat halving etkinliğinden sonra yükseliyor. Ancak bu durum sonuçta arz / talep oranına bağlı.

Temel olarak, Bitcoin halving etkinliği BTC tedarikini azaltıp varlığın daha az olmasını sağlar. Eğer talep var ise, fiyatın artması muhtemel. Bazı tarihi emsaller de var. Bitcoin’in ilk yarıya düşme günü olan 28 Kasım 2012’de, kripto para biriminin fiyatı 11 dolardan 12 dolara yükseldi ve gelecek yıl boyunca 28 Kasım 2013’te 1038 dolara ulaşmaya devam etti.

Yaklaşık dört yıl sonra, ikinci halving etkinliğine  bir ay kala, Bitcoin’in fiyatı da benzer bir boğa paterni izlemeye başladı. Varlığın tarihinde ikinci kez blok ödülünün yarı yarıya düşürüldüğü gün 9 Haziran 2016'da 576 dolardan 9 Temmuz 2016'ya 650 dolara yükseldi. Yine, BTC, zaman zaman türbülansa rağmen gelecek yıl hızlanmaya devam etti ve 9 Temmuz 2017 tarihinde 2526 $'dan işlem gördü.

Bir dahaki sefere aynı olacak mı? Şüpheciler halving fiyatının zaten fiyatlandırıldığına inanıyor (bu yılki destansı, ancak kısa ömürlü sistematik fiyat artışını hatırlıyor musunuz?) Bununla birlikte, bunu doğrulamanın bilimsel bir yolu bulunmuyor.

Üstelik, son dört yılda, özellikle kripto para birimleri - ve özellikle de Bitcoin - ana haberlerinönemli bir parçası haline geldiğinden, endüstri son derece ciddi bir şekilde değişti. Yine de, bazı insanların özellikle Bitcoin halving çevresinde sergilenen önceki kalıplar göz önüne alındığında, şansını denemeleri için cazip olabilir.

Sonuç olarak, eğer tarih kendini tekrarlar ve Bitcoin fiyatı 2020 Nisan'ında yükselmeye başlarsa, daha fazla tüccar varlığı, eksiklik korkusuyla satın almaya başlayabilir, böylece talebi ve sonuçta fiyatı teşvik edebilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ