Kripto, G20 Riyad 2020'de ilgi odağı oldu. Maliye bakanları ve "G20 Grubu" nun merkez bankalarının yöneticileri, bir kez daha Finansal Eylem Görev Gücü (FATF) kripto para birimleriyle ilgili kuralları uygulama gereğini yinelediler.

İşte G20 Raporu: Lansmandan Önce Küresel Stablecoinleri Kapsamlı Bir Şekilde Test Edin

Kripto, G20 Riyad 2020'de ilgi odağı oldu. Maliye bakanları ve "G20 Grubu" nun merkez bankalarının yöneticileri, bir kez daha Finansal Eylem Görev Gücü (FATF) kripto para birimleriyle ilgili kuralları uygulama gereğini yinelediler.

Üyeler kara para aklama ve terör finansmanı modüllerine tam bir son vermek için FATF düzenlemelerine uymanın ülkelerin yararına olduğu sonucuna vardı. G20’nin resmi açıklamasında ayrıca, 'küresel stablecoinlerin' ilgili riskleri değerlendirmek için piyasaya sürülmeden önce sıkı testlerden geçmeleri gerektiği belirtiliyor.

Endişeler, küresel finansal sistem üzerinde gereksiz baskıya neden olmamak için uygun şekilde ele alınmalı.

G20’de kara para aklamaya karşı FATF üyeleri, bir yandan liderler kripto para birimlerini tartışırken, diğer yandan FATF yönergelerinin önemini yeniden vurguladılar. Kripto varlık sınıfının kullanımındaki artış katılımcılar tarafından kabul edildi, ancak kara para aklama ve terör finansmanı ile mücadele her zaman öncelikli olmalıdır.

FATF'nin terörist finansmanı, yasadışı mali akışlar ve küresel kara para aklama operasyonlarıyla mücadele etmek için yeni standartlar koyması ve gelişmesi gerektiğini teyit ettiler. Belgede, grubun "küresel stablecoinler" ile ilgili düzenleyici konuları tartışan Finansal İstikrar Kurulu'ndan (FSB) istişare raporunu beklediği belirtiliyor.

Yaklaşan IMF makroekonomik çıkarımlar raporunu da ele aldılar. Son zamanlarda, FSB başkanı Randal K. Quarles, G20 maliye bakanlarına, sınır ötesi ödeme çözümleriyle birlikte stablecoinleri geliştirme yol haritasının ana hatlarını belirten bir mektup yazdı. Bu gelişmeler, dünyadaki hükümetlerin kripto varlıkların artan havasını kabul ettiğini ve bunları uygun şekilde düzenlemeye çalıştıklarını göstermekte.

G20 ve Dünya Ekonomik Forumu (WEF) benzer bir tablo çiziyor. Her ikisi de stablecoinler, kripto para birimleri ve kripto varlıkların gelişimini kabul ediyor. Önde gelen dünya kuruluşlarının böyle bir duruşu, kripto yolculuğunda önemli bir kilometre taşı.

 Kripto para birimlerinin küresel itibarı ve tanınması her geçen gün artmaktadır. Facebook Libra’sı ve Çin’in dijital Yuan'ının lansmanı çeşitli hükümetleri sinirlendirdi. Düzenleyici makamlar, aynı zamanda kendi merkez bankası dijital para birimlerini geliştirirken bu tür zorluklarla karşılaşmaya çalışmaktadır. G20 bu gelişmeleri tanıyor ve lansmandan önce küresel stablecoinleri kapsamlı bir şekilde test etme tutumunu yineliyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ